Now Reading
80’li yıllarda çıkış yapan 5 muhteşem şarkı

80’li yıllarda çıkış yapan 5 muhteşem şarkı

rock grubu U2

1980’ler, rock müziğinin zirve yaptığı dönemdi. Onlarca harika grup, yüzlerce harika eser ortaya çıkarttı. İşte bu efsanevi dönemin en güzel şarkılarından 5 tanesi.

1. Guns N’ Roses – Sweet Child O’ Mine

Sweet Child O’ Mine, Guns N Roses’ın 1987 tarihli Appetite For Destruction albümünün 9. parçasıdır. Bu şarkının bestekârı Axl Rose, şarkıyı sonradan eşi olacak sevgilisi Erin Everly için yazmıştır. Şarkının klibinin çekildiği 1988 yılında ünlü müzik kanalı MTV, klibi en iyi klip olarak ödüllendirmiştir.

2. Bruce Springsteen – Born in the U.S.A.

 

“Born in the U.S.A.” ve devamı niteliğindeki 18 aylık dünya turu, Springsteen’in başarılı yazar-sanatçı kimliğini gözler önüne serdi. 7 hit single çıkan albümde, bilhassa da Born in the U.S.A. sarkısı, sempatik şekilde yazılmış Vietnam Gazileri portresidir ve yanlış anlaşılmıştır. (Vatansever bir şarkı sanılmıştır). 2003 yılında albüm, Rolling Stone adlı derginin düzenlediği Gelmiş Geçmiş En İyi 500 Albüm listesinde 85. sırada yer aldı.

3. U2 – With Or Without You

 

” With or Without You “, İrlandalı rock grubu U2’nun bir şarkısıdır. Bu şarkı, beşinci stüdyo albümleri The Joshua Tree’nin üçüncü parçası ve 16 Mart 1987’de albümün baş teklisi olarak piyasaya sürüldü. Şarkı, grubun o dönemde en başarılı single’ı oldu ve ilk, bir numaralı hit parçaları oldu. Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Kanada’da üç hafta boyunca Billboard Hot 100’da ve bir hafta RPM ulusal bekarlar listesinde zirveye çıkarak, üç haftada 2 numaraya yükseldi.

4. AC/DC – Back In Black

 

Back in Black, Avustralyalı hard rock grubu AC/DC’nin 25 Temmuz 1980 tarihinde piyasaya sürdüğü 7. stüdyo albümüdür. Eski vokalist Bon Scott’ın, 19 Şubat 1980 tarihinde ölmesinin ardından grubun yayımladığı ilk albümdür. Grup, Scott’ın ölümünün ardından dağılmayı düşünse de, daha sonra yola devam etmeye karar vererek vokalist ve söz yazarı olarak Brian Johnson’ı kadrosuna katmıştır. Albümün prodüktörlüğünü, bir önceki Highway to Hell albümünde olduğu gibi Robert John “Mutt” Lange yapmıştır.

5. Queen – Another One Bites the Dust

 

“Another One Bites the Dust”, İngiliz rock grubu Queen’in bir şarkısıdır. Bas gitarist John Deacon tarafından yazılan şarkı, grubun sekizinci stüdyo albümü The Game’de (1980) yer aldı. Şarkı, 4-18 Ekim tarihleri arasında üç hafta boyunca ABD Billboard Hot 100’de bir numara olarak (grubun ülkedeki ikinci 1 numara single’ı), dünya çapında bir hit oldu. Şarkı, ilk beşte on üç hafta ve ilk on içinde on beş hafta olmak üzere listede toplam 31 (1980 yılının en uzun soluklu ilk on şarkısı) geçirdi.

İşte senin için bir çalma listesi… Dinleriz Spotify hesabını takip etmeyi unutma. 🙂 

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top