Now Reading
Akıllara kazınan 6 Yeşilçam şarkısı

Akıllara kazınan 6 Yeşilçam şarkısı

yeşilçam

Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez olduğu ve akıllara kazındığı aşikar. Hele şarkıları insanın aklını nasıl da bir anda alıp götürüyor.

Peki hepimizin hafızalarına kazınan o Yeşilçam şarkıları neler? Haydi hep beraber hatırlayalım.

1-Mavi Boncuk

mavi boncuk

Mavi Boncuk filmi zaten başlı başına mükemmel bir eserken bir de Emel Sayın’ın o boncuk gözleriyle bu şarkıyı seslendirmesi çok anlamlı. Aslında şarkı Azerbaycanlı Alekber Tağıyev’e ait. Ancak dilimize uyarlanmış halini Emel Sayın seslendirmektedir.

 

 

2-Sev Kardeşim

sev kardeşim

Şarkı başlığını görür görmez melodi ve sözleri yüzünüzü güldürdü değil mi? Aslında bu şarkı da 1970’li yıllar yazılmış olan  İsrail’in zafer şarkısıdır ve Türkçeye uyarlanmıştır. Akıllardan hiç gitmeyen bu şarkının Türkçe uyarlamasını Şenay Yüzbaşıoğlu seslendirmiştir.

 

3-Ah Neredeah nerede

İlk bad boylarımızdan Tarık Akan’ın oynadığı bu film resmen şarkının tercümanı olmuş diyebiliriz. Döneminin en neşeli şarkılarından birisi olan bu şarkı aslında film için yazılmış bir şarkıdır ve Fisun Önal seslendirmektedir.

 

4-Oy Oy Bir Tanem

oy oy bir tanem

Bir kilodan ne olur? Ooh ooh bey amcaa, üç beş kilo alsana… Balıkçı Azize’nin cıvıldayan sesini kim unutabilir ki? Şarkı bazı kaynaklarda “Azize” ismiyle geçse de asıl adı “Oy Oy Bir Tanem”dir ve Belkıs Özöner seslendirmektedir.

 

5-Neler Oluyor Hayatta

neler oluyor hayatta

Böyle muhteşem bir seri hazırlarken Hababam Sınıfı’nı nasıl unutabiliriz ki? Kemal Sunal’ın muzip gülümsemesi,
Halit Akçatepe’nin Kemal Sunal’la olan tatlı düeti… Sizin de gözünüzde canlandı değil mi? Şarkıyı seslendirenler ise Kuzey Köker ve Soner Arıca’dır.

 

6- Selvi Boylum Al Yazmalım

selvi boylum al yazmalım

Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın en iyi filmi diyebileceğim bir film. Ne zaman müziği çalmaya başlasa gözümün önüne kırmızı bir kamyon, naif  bir gülümsemeyle Türkan Şoray ve çapkın bakışlı Kadir İnanır geliyor. Bu muazzam şarkı ise Cahit Berkay’a ait.

Daha fazla müzik için takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top