Now Reading
Akıllara kazınan 5 Katy Perry şarkısı

Akıllara kazınan 5 Katy Perry şarkısı

katy perry

1- Dark Horse

17 Eylül 2013 tarihinde yayımlanan parça, Katy’nin 4. stüdyo albümü olan “Prism”de yer alan 6. şarkı. Şarkının klibi ve kendisi bir hayli ikonik olmasıyla birlikte, dinleyenlerin unutamadığı bir şarkıdır. Klipte Antik Mısır ögeleri kullanıldığından belirli bir dönem komplo teorilerine konu olmuştur.

Katy Perry 'Dark Horse' lekesinden kurtulabilecek mi?

 

 2- California Gurls

“California Gurls”, Amerikan şarkıcı ve söz yazarı Katy Perry’nin 2010’da çıkan üçüncü stüdyo albümü “Teenage Dream”in ilk teklisi. Prodüktörlüğünü Max Martin, Dr. Luke ve Benny Blanco’nun üstlendiği şarkıyı; Katy Perry, Calvin Broadus, Max Martin, Lukasz Gottwald ve Bonnie McKee birlikte yazdı. Şarkıda Perry’ye, ünlü Amerikan hip hop sanatçısı Snoop Dogg eşlik etmektedir. Perry’ye göre bu şarkı, Jay-Z ve Alicia Keys’in “Empire State of Mind” şarkısına cevaptır. “California Gurls”; funk-pop, nu-disko ve elektropop tarzı orta tempolu bir şarkıdır. Dinleyenlerin şeker gibi bir yaz geçirdiğine eminim.

Şarkı, eleştirmenlerden “yaz marşı” unvanını alırken klip, “Candyfornia” isimli oyun tahtasından esinlenilerek yapılmıştır. Şahsen klip, oldukça özgün ve eğlenceli. Ayrıca klip, “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” ve “Alice Harikalar Diyarında” gibi birçok eserden etkilenmiştir.

katy - Dinleriz

3- Roar

Roar“, Amerikalı şarkıcı Katy Perry’nin dördüncü stüdyo albümü “Prism”de yer alan ve albümün çıkış single’ı olarak yayımlanan şarkı. Perry, Lukasz “Dr. Luke” Gottwald, Max Martin, Bonnie McKee ve Henry “Cirkut” Walter tarafından yazılan “Roar”, power pop türünde orta tempolu bir şarkıdır.

Şarkı, müzik eleştirmenlerinden genellikle olumlu tepkiler aldı. Bazıları ise şarkının sözlerinin klişelerle dolu olduğunu belirtti. “Roar”, şarkıcının ABD’deki Billboard Hot 100 listesinde ardışık olmayan sekizinci bir numaralı single’ı oldu ve Perry’nin kariyerindeki en büyük ilk hafta dijital satışını yapmasına neden oldu. Şarkının Grady Hall ve Mark Kudsi tarafından yönetilen klibi 5 Eylül 2013’te yayımlandı. Klip bir sürü tatlı hayvan içermesiyle birlikte, Katy’nin kaplanla kükrediği sahne en ikonik anlarından.

Katy Perry Roar 500x500 1 - Dinleriz

 

4- Hot n Cold

“Hot n Cold”, Amerikalı şarkıcı Katy Perry’nin ikinci stüdyo albümü “One of the Boys”tan bir şarkı. Perry, Dr. Luke ve Max Martin tarafından yazıldı. Yapımcılığını ise Dr. Luke üstlendi. 9 Eylül 2008’de albümün ikinci single’ı olarak yayımlandı. Şarkı sözleri, eşin ruhsal değişimlerinden kaynaklanan istikrarsız bir ilişkiyle ilgilidir.

Şarkı, Billboard Hot 100 listesinde 3 numaraya ulaştı. Böylece Perry’nin, “I Kissed a Girl”den sonra Billboard Hot 100 listesinde ilk üçe giren ikinci şarkısı oldu.

Klip ise şarkıcının en ikonik kliplerinden. Düğünden kaçan bir damat ve damadı kovalayan Katy… Neyse ki şu an mutlu bir ilişkisi var, hatta bir bebeği bile olacak.

hot n cold1 - Dinleriz

5- Last Friday Night

 “Last Friday Night (T.G.I.F.)”, Amerikalı kayıt şarkıcısı Katy Perry’nin bir şarkısıdır. Perry, Dr. Luke, Max Martin ve Bonnie McKee tarafından sözleri yazılan şarkı, Dr. Luke ve Max Martin tarafından üretildi. Şarkı, Perry’nin üçüncü stüdyo albümü “Teenage Dream”den çıkan beşinci single’dır ve Billboard Hot 100 ile Canadian Hot 100 listelerinin zirvesine yükselmiştir. Perry’nin önceki “Teenage Dream” single’ları gibi; Billboard Hot 100, Hot Digital Songs, Pop Songs, Radio Songs ve Hot Dance Club listelerinde de bir numaraya çıktı. 24 Ağustos 2011 itibariyle “Last Friday Night (T.G.I.F.)”, Birleşik Devletler’de 2.191.000 kopya sattı.

Missy Elliott ile yapılan bir remix sürümü, ABD’deki radyo istasyonlarında ve dijital perakendecilerde 8 Ağustos 2011’de yayımlandı. Şarkı, Katy Perry’nin Billboard Hot 100 listesinde bir numara olan altıncı ve art arda bir numara olan beşinci şarkısı oldu. Böylece Perry, Billboard’ın elli üç yıllık tarihinde, Hot 100 listesinde aynı albümde bir numara olan beş single’a sahip ilk kadın oldu ve yirmi üç yıl önce Michael Jackson’ın elde ettiği bu rekora ulaştı.

Katy Perry - Last Friday Night by DJ-Cruz on DeviantArt
Daha fazla müzik haberi ve listeler için Dinleriz’i takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top