Now Reading
Beethoven Moonlight Sonata hikayesi

Beethoven Moonlight Sonata hikayesi

mm
ludwigvanbeethovenic 16 9 1553581778 - Dinleriz

Kulaktan kulağa dolaşan, her kalbi derinden etkileyen ve ”Vay be, bu sahiden yaşanmış mı?’ dedirten, efsane piyanist/bestekar Beethoven’ın, Moonlight Sonata’sının bir hikayesi var. Aslında “bir hikayesi var” demek ne kadar doğru bilmiyoruz çünkü hikayenin doğrulu hakkında en ufak bir kanıt henüz bulunamamış. 2020 Beethoven Yılı‘na özel olarak, bir kez de en doğru şekilde biz incelemek istedik.

Moonlight Sonata Hikayesi

Hikayeye göre Beethoven bunalımdadır, özellikle yaşadığı sağlık problemleri sonucu işitme yetisini kaybetmesi ile kendinden bir şey kalmadığını düşünüp hayatına son vermeyi düşünmeye başlar. Fakat bir süre sonra tamamen doğaçlama bir şekilde bestelediği bir sonat ile şansı dönmüş ve ününe tekrar kavuşmuştur. O günlerde, arkadaşıyla yolda yürürken, bir evden gelen piyano sesinden çok etkilenir. Kimin çaldığını merak eder ve tanışmak için gittiğinde küçük bir kız çocuğu olduğunu görür, ancak kız kördür. Bu durum Beethoven’ı o kadar etkiler ki, kıza kendisinden bir şey istemesini söyler. Küçük kız ise ay ışığını hiç görmediğini ve ona ay ışığını tasvir etmesini ister. Bunun üzerine Beethoven bu küçük kız için “Moonlight Sonata (Ay Işığı Sonat)”yı besteler.

Bu dokunaklı hikaye ne kadar gerçek?

Hayatta 57 yıl kalmış olan Ludwig Van Beethoven, yirmili yaşlarının sonlarına doğru işitme kaybı yaşamaya başlamıştır. Yaşı ilerledikçe artan işitme kaybına rağmen, en bilinen eserlerini hayatının son 15 yılında bestelemiştir. Moonlight Sonata da işitme sorunu başladıktan kıs bir süre sonra, 31 yaşında bestelediği sonatıdır. Beethoven, Moonlight Sonata’yı 1801’de tamamlamış ve ertesi yıl yayımlamıştır. 32 yaşında işitme sorunu daha da kötüleşen Beethoven, galayı kendisi yapmış ve eseri kısa bir süre öğrencisi olan Kontes Giulietta Guicciardi’ye ithaf etmiştir.

Aslında Beethoven’ın bu sonata verdiği isim “Quasi una Fantasia (Neredeyse Bir Fantezi)”dır. Şair Lugwig Rellstab’ın, 1832’ de müziği “Gölde parlayan bir ay ışığı gibi.” olarak nitelendirmesi ile birlikte eser “Moonlight Sonata” adını almıştır. Yani eser Moonlight Sonata adını, yazıldıktan 31 sene; Beethoven öldükten 5 yıl sonra almıştır. Sadece tarihler bile efsaneyi oldukça yalanlar durumdayken, bu efsane tüm dünyada oldukça popüler ve bu şekilde kabul edilmiştir.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top