Now Reading
Bilinen efsanevi kavgalar: Taylor Swift- Kanye West

Bilinen efsanevi kavgalar: Taylor Swift- Kanye West

Kanye West ve Taylor Swift

Müzik dünyasının olmazsa olmazıdır kavgalar. Bu seri halinde yayımlanacak içeriklerde ise biz; dillere destan olmuş kavgaların neden çıktığını, kavganın şu an ne durumda olduğunu ve bu kavganın nasıl sonuçlara neden olduğunu inceleyeceğiz. Efsanevi kavgalar denilince de Taylor Swift ve Kanye West ikilisinden bahsetmek gerekiyor.

Kavganın başlangıcı: VMA 2009

Her şeyin başladığı 2009 yılına dönecek olursak VMA (Video Music Awards), epey hareketli geçti. Ne olacağından habersiz Swift; ödülünü almak için sahneye çıkmasının ardından, Kanye’nin müdahelesiyle karşılaştı. Ödülü Taylor Swift’in hak etmediğini; Beyonce’nin alması gerektiğini milyonlarca izleyicinin önünde belirten Kanye West’in, yıllarca sürecek olan bir savaş başlattığından haberi yoktu.

VMA‘dan aylar sonra ”The Jay Leno Show”a katılan Kanye, aldığı tepkilerin doğrultusunda yaptığının yanlış olduğunu belirtip telafi etmek amacıyla canlı yayında Taylor’dan özür diledi. Kanye, -olaydan yaklaşık bir yıl sonra- Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve suç odağı olarak menajerlerini ve iletişim danışmanlarını gösterdi.

Taylor’a ikinci dalga: 58. Grammy Ödülleri

Ödül törenlerine birbirinden haz etmeyen iki insanı davet ederseniz sonuç belli. 58. Grammy Ödülleri’nde Taylor Swift, ödül konuşmasında; “Etrafta başarınıza engel olmaya çalışan bir sürü insan var. Bu insanları engellemenin en güzel yolu, işinize bakmak.“ diyerek hem ödülleriyle hem de gururuyla eve dönmüş oldu. Swift’in, atıfta bulunduğu açık bir şekilde ortadaydı.

Kanye durur mu?: Famous

Grammy ödüllerinden sonra beklediğimiz adım,  Kanye’nin 2016’da çıkardığı ”Famous” teklisiyle atıldı.

Ben ve Taylor hala seks yapabilirmiş gibi hissediyorum
I feel like me and Taylor might still have sex

O k*ltağı ben ünlü yaptım (Lanet olsun)
I made that b*tch famous (God damn)

şeklinde fazlasıyla gönderme içeren parça, durulan suları son hızla akmaya zorladı. Taylor ise bu sözler ve klipteki görüntüler için “Kadın düşmanı ve aşağılayıcı” demekle yetindi.

Bu olayın ardından Kim Kardashian West GQ’ya konuştu.

Taylor Swift amacını aşıyorsun. Hep birlikte eğleniyoruz, oyunu bozmasan iyi edersin

Kanye West tweet

Twitter’da Famous sözleri için Taylor’dan izin aldığını iddia eden West’e cevap gecikmedi:

Taylor Swift İnstagram Taylor Swift, gizlilik haklarının ihlal edildiğini Instagram üzerinden açıkladı.

Yılan akımının son noktası: 2017 Reputation

Kim Kardashian’ın Taylor Swift’i ”yılan” olarak adlandırması ardından başarılı pop yıldızı, bu durumu yeni albümü olan ”Reputation”da avantaj olarak kullandı. Kendisine edilen hakareti albüm ve müzik klipleri içerisinde bir sembol olarak kullanan Swift, şarkılarında göndermeler yapmayı da unutmadı. West tarafında yer alan eski sevgilisi Calvin Harris’in mezarlığı gibi bir çok gizli mesaj ile kendisine ihanet ettiğini düşündüğü herkese ağzının payını verdi.

Çoğu göndermenin yer aldığı ”Look What You Made Me Do” aşağıda yer almaktadır.

 

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top