Now Reading
Birbirinden yetenekli 6 sokak sanatçısı

Birbirinden yetenekli 6 sokak sanatçısı

mm
müzik

Sokaklar bu dünyanın aynasıdır. Her şeyi içinde barındırır. İyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı… Çocukluğumuz, gençliğimiz orada saklıdır. Suçlular sokakta yetişebileceği gibi başarılarda sokakta başlayabilir.

Martin Luther King der ki:

Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse; Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki herkes durup: “Burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş” desin…

2010 yılında İstanbul sokaklarında karşılaşan üç genç Light in Babylon isimli bir grup kurdu. Farklı etnik köken ve kültürlerin birleştiği grupta, Michal Elia Kamal (İran kökenli İsrailli) solist ve şarkı sözü yazarı olarak, Julien Demarque (Fransız) gitarist olarak ve Mete Çiftçi (Türk) santur çalarak yer aldı. Arap, İran, Türk ve İspanyol müziğinden etkilenen grup; Türkiye, Kıbrıs, Almanya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Yunanistan, Finlandiya ve Hindistan’da turlar gerçekleştirmiştir. Türkiye’de çoğu zaman sokaklarda çalarak dinleyiciyle buluşmuş, diğer ülkelerde ise genellikle tek seferlik performanslar sergilemişlerdir. 

Sizi bilmem ama ben bu adamı izlediğimde daha iyi gitar çalabilen yoktur diye düşündüm.

Rag’n’Bone Man’in tüm dünyada büyük etki uyandıran Human şarkısını bir de bu amcamızdan dinleyelim.

Bu şarkıyı her yerde duyuyoruz ve istemsizce dans edesimiz geliyor. O zaman dans!

Kendine bir çay ya da kahve yap. Odana geç ve ışıkları kapat. Sonra bu şarkıyı aç ve dinle. Yüreğinde bırakacak hüzün seni derin düşüncelere itecek. Amacım seni üzmek değil. Sadece Hakan’ın orijinali kadar iyi söylediğini sana hissettirmek istiyorum. Kendisinin çok güçlü bir sesi var. Hatta youtube kanalına buradan bakabilirsin.

 

Bob Marley deyince birçoğumuzun aklına ‘No Women, No Cry’  şarkısı gelir. Sanatçının yeteneği bir yana beni videoda en çok etkileyen şey oradaki insanların din,dil,ırk ayırmaksızın hep birlikte eğleniyor olması. Hatta videoya gelen bir yorum ise şöyle;

“Orada siyahları, beyazları, Müslümanları, Hristiyanları, zenginleri, orta sınıfları, evsizleri, aileleri, gençleri, torunları ile yaşlıları, çiftleri görüyorum. Ama sadece bir ses ve bir şarkı duyuyorum. Bizim olduğumuz dünya bu. Hayal ettiğimiz değil, uğruna savaştığımız değil, biz olduğumuz dünya.”

Video: https://www.youtube.com/watch?v=EvA2RNci3SE

Değerli vaktini ayırdığın için teşekkürler. Mutluluğun hiç peşini bırakmaması dileğiyle…

En güzel müzik içerikleri ve en güncel haberler için takipte kal.

 

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top