Now Reading
Coldplay 20 yaşında!

Coldplay 20 yaşında!

mm
coldplay

Coldplay kimdir?

Coldplay, 1996 yılında ana vokalist Chris Martin ve ana gitarist Jonny Buckland tarafından  kurulan Britanyalı bir rock grubudur. “Pectoralz” adıyla hayatına başlayan grup, basçı Guy Berryman‘in katılımıyla adını “Starfish” olarak değiştirdi. Will Champion ise davulcu, arka vokalist ve çoklu enstrümantalist olarak katıldıktan sonra grubun kadrosu tamamlandı. Menajer Phil Harvey, genellikle grubun resmî olmayan beşinci üyesi kabul edilir. 1998’de grup adını “Coldplay” olarak değiştirdi, sonrasında kayıtlara başladı ve üç EP yayımladı: 1998’de Safety, 1999’da single olarak da yayımlanan Brothers & Sisters ve yine 1999’da The Blue Room. İkincisi, grubun büyük bir plak şirketi Parlophone ile anlaşma imzaladıktan sonra yayımladığı ilk çalışma oldu.

 

Grubun dünya çapında ünlenmesi 2000 yılında “Yellow” single’ının ve ardından aynı yıl Merkür Ödülü adayı da gösterilen çıkış albümleri Parachutes’ın yayımlanmasıyla gerçekleşti. Eleştirmenler tarafından genel olarak beğenilen grup bu süre zarfında birçok ödül kazandı. Grubun aldığı en büyük ödüllerden birkaçı şu şekilde: üç tanesi En İyi Britanyalı Grup ödülü olmak üzere toplam dokuz Brit Ödülü, beş MTV Video Müzik Ödülü ve yirmi beş adaylık arasından kazandığı yedi Grammy Ödülü.

Eskimeyen grup Coldplay

Her ne kadar birkaç yıl önce grubun dağılıyor haberleri çıksa da Coldplay şu an 20. yıl dönümlerini kutluyor!

Benim de severek dinlediğim gruplardan biri olan Coldplay’in 20. yılına giriyor olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Şu ana kadar nasıl geldilerse umarım öyle devam ederler 🙂 

Daha fazla müzik haberleri için takipte kalın!

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top