Now Reading
Coldplay’in “Yellow” şarkısının gerçek anlamı

Coldplay’in “Yellow” şarkısının gerçek anlamı

mm
Coldplay

“Yellow”, İngiliz rock grubu Coldplay’in 2000 yılında yayımladığı ilk stüdyo albümü olan “Parachutes”‘de yer alan teklilerden biridir.

Bu şarkı aynı zamanda İngiliz yapımcı Ken Nelson önderliğinde kaydedilmiştir.

Şarkı, Mart 2000 tarihinde kaydedilip aynı yılın haziran ayında “Parachutes” albümünün ikinci teklisi olarak yayımlandı. Albümden yayımlanan ilk tekli ve albümün İngiltere’deki ana şarkısı ise “Shiver”‘dı.

“Yellow”, UK Singles Chart’da 4. sıraya kadar yükseldi ve Coldplay‘in İngiltere’de ilk defa ilk beş arasına girmesini sağladı.

Grup, “Shiver” şarkısını kaydettikten sonra biraz dinlenmek ve ara vermek için stüdyodan çıktı. Şarkının yapımcısı Ken Nelson’a göre, dışarıya çıktıklarında yıldızlar gökyüzünü aydınlatıyordu ve kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir görüntü vardı.

“Look at the stars
Look how they shine for you
And everything you do
Yeah they were all yellow”

Bunun üzerine Ken, gruba gökyüzüne bakmalarını söyler ve onlar da bakar. Grubun solisti Chris Martin, şarkının melodisi için ona ilham verenin yıldızlar olduğunu ve gökyüzüne bakarken bir anda şarkının kafasının içinde oluşmaya başladığını söylüyor. Bunlara rağmen Chris Martin, ilk başta şarkıyı ciddiye almayıp grubun devamına kafasındaki melodiyi “en kötü Neil Young taklidiyle” söylemiş. Chris, şarkıdaki “stars” kelimesinin Neil Young’ın sesiyle söylenmeyi hak ettiğini düşündüğünü söylemişti.

Grubun bateristi Will Champion‘a göre, melodi “aynı Neil Young şarkılarında olduğu” gibi yavaş başlamıştı. Kısa süre sonra, yani ekip şarkıyı ciddiye almaya başladıktan sonra, Chris Martin şarkının temposunu ve sözlerini düzenledi. Böylece şarkı “daha ağır bir hâle” geldi.

Grup, şarkının başka bir versiyonunu da Kasım 2011’de The Howard Stern Show‘da sergilemişti. Gösteriden sonra Chris, Stern’e şarkıyı söylerken, ilk cümlede takıldıktan sonra sanki Neil Young’mış gibi davranarak devam ettiğini söyledi. 

Sanatçı, şarkıdaki “yellow” kelimesinin bir önceki kelimeyle hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi. Bu yüzden de o kelimenin yerine kullanılacak başka bir kelime bulmak için çok uğraştığını da belirtti. Ne olursa olsun hiçbir kelimenin oraya “yellow” kadar iyi uymadığını anlayan sanatçı, en sonunda değiştirmekten vazgeçtiğini söyledi.

Chris, sözlerine son olarak şunları ekledi:

“Eğer biri bana sorarsa, sırf sonraki soruya atlayabilmek için şarkının veya albümün ismi hakkında bir hikaye uydurabileceğimi düşündüm. Seni severim Howard. Bu yüzden ilk defa ‘Yellow’un ardındaki gerçeği seninle paylaştım.”

“Yellow”‘u Spotify’dan dinlemek için:

“Yellow”‘un müzik videosunu YouTube’dan izlemek için:

 

 

Daha fazla inceleme ve müzik haberi için takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top