Now Reading
Dolores’in depresif öyküsü

Dolores’in depresif öyküsü

dolores

The Cranberries, çoğu insanın “Zombie” şarkısı ile tanıdığı bir grup. Konumuz, bu grubun solisti ve gitaristi Dolores O’Riordan‘ın depresif öyküsü. Dolores, İrlanda doğumlu bir şarkıcı ve söz yazarı. The Cranberries grubuyla birlikte yaptığı “Linger” ve “Zombie” şarkılarıyla 1990’lı yıllara damga vuran Dolores, ölümünden önceki yıllarda depresyon ile başa çıkmak için verdiği mücadeleyi kamuoyu ile paylaşmıştı.

8 yaşından itibaren 4 yıl boyunca cinsel tacize maruz kaldığını anlatan Dolores, cinsel tacizden sonra bu durumu atlatmak için anoreksiya geliştirdiğini söylemişti.

Yaşadığı depresyondan dolayı intihar girişiminde bulunduğunu da açıklayan ünlü sanatçı, çocukları için hayata tutunmaya çalışıyordu.

2013 yılında verdiği bir röportaj, acı durumu gözler önüne şu cümleler ile seriyordu:
“Anoreksiya oldum, depresyona girdim ve çöktüm. Neden kendimden nefret ettiğimi biliyordum. Neden kendimi kustuğumu biliyordum. Neden yok olmak istediğimi biliyordum.”

2011 yılında ise kanser olan babasının ölümünün ardından çocukluğunda kendisini taciz eden adamla, babasının cenazesinde karşılaştığını söylemişti. Bu durum onun için çok zor olmasına rağmen çok dayanmıştı.

Bir gazeteciye verdiği röportajda ise şunları demişti:
“Babam ölmeden önce bir yıl boyunca onunla karşılaşacağıma dair kabuslar görüyordum. Cenazede tahmin ettiğim gibi ağlayarak geldi ve üzgün olduğunu söyledi. Babam daha yeni ölmüştü. Onu yıllardır görmemiştim ve sonra babamın cenazesinde gördüm. Onu yıllar boyunca hayatımdan engellemiştim.”

Dolores, çocukluğundan beri yaşadığı bu travmayı atlatmak için kendini şarkılara ve sözlere vermişti, ama bu travma onun peşini hiç bırakmamıştı. Çocukluğunda yaşadığı ve 4 sene süren taciz, onun tüm hayatını mahvetmişti. Aldığı tıbbi raporlar akıl sağlığının yerinde olmadığını gözler önüne seriyordu. Bu kadar başarılı bir sanatçı, ruhsal sıkıntılarından dolayı bitmişti. Bana göre dediği en önemli şey: “Hayatın para ve ünle ilgisi olmadığını anladım. Hepsi çöp. Sevgi en önemli şey.”

Dolores‘e bipolar bozukluk teşhisi konulmuştu. Tedavisi başlamıştı ve tedaviye yanıt da veriyordu. İyi gidiyordu, fakat o intiharı tercih etti. Bazı şeyler geçse de izi kalır diye düşünmüştü. 15 Ocak 2018’de hayata gözlerini yumdu. Ölüm nedeni alkol zehirlenmesi olarak belirlendi. İyi olmak konusunda kendine inanmadı. “Ben iyi olamam.” dedi ve intihar etti. Çocukluğundan beri birikmiş olan psikolojik problemler onu bitirdi. Belki şu zamanlarda yaşıyor olsaydı Cranberries grubu, bir Linkin Park veya Metallica kadar iyi olabilirdi. Grubun son sözleri ise şu oldu:
“Dolores sonsuza kadar müziğinde yaşayacak.”

Dolores O’Riordan, sonsuza kadar güzel şeylerin sesi olarak aklımızda kalacak.

What's Your Reaction?
Efsane
11
Hay böyle işin...
0
Muazzam
5
Süper!
4
Üzdü
3
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top