Now Reading
Duman üyelerini tanıyalım

Duman üyelerini tanıyalım

896582d824385f8a0625482e539a1018 - Dinleriz

Herkesin bildiği şarkı gruplarından biri olan Duman’ın üyelerini çoğumuz tanımıyoruz, bu yazımızda onlar hakkında daha fazla bilgi öğrenmeye ne dersiniz?

duman 041018 - Dinleriz

 

Grup üyeleri:

  • Kaan Tangöze /Vokal, elektro gitar
  • Batuhan Mutlugil /Geri vokal, gitar
  • Ari Barokas /Geri vokal, bass gitar
  • Cengiz Baysal /Bateri

 

Kaan Tangöze

- Dinleriz

5 Eylül 1973’te İstanbul’da doğdu yani 47 yaşında. Alternatif Rock müzik yapan Duman grubunun solisti ve gitaristidir. Ayrıca solaktır. Herkes Kaan olarak bilse de tam adı Rıza Kaan Tangöze’dir.

Şişli Terakki Lisesi, Bilkent Üniversitesi otel yönetimi ve turizm bölümünü bitirmiştir. ABD’de University Of Seattle’da ekonomi üzerine yüksek lisans yapmıştır. Eğitimini sürdürürken de Yakup Trana ile müzik çalışmalarına devam etmiştir. Seattle’da yazdığı “la, la, la, la” isimli parçası ABD’de yayınlanan iki toplama albümde yer aldı. Duman kurulmadan önce de Ari Barokas ile birlikte Mad Madame isimli grunge / cover yapan bir grupları vardı.

10 Ekim 2002’de Türkiye güzeli sevgilisi Ahu Paşakay Kaan Tangöze’nin evinde intihar etmiştir, biraz korkutucu bir olay. 24 Mart 2010 tarihinde manken Seçkin Piriler ile evlendi, ancak pek uzun süren bir evlilikleri olmadı çünkü bundan 6 yıl sonra 11 Mart 2016’da boşandılar. Bu eşinden 2 tane oğlu oldu: Hakan ve Volkan.

Diğer üyeye geçmeden önce Kaan Tangöze’nin en sevdiğim şarkısını bırakmak istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=9uR_1hTI6g4

 

Batuhan Mutlugil

batuhan - Dinleriz

 

8 Nisan 1974’te İstanbul’da doğdu, Duman grubunun gitaristi. Müzik hayatına dedesinin 3. sınıftayken aldığı klasik gitarla başlamış, bir sonraki gitarı ise 15 yaşındayken babasının aldığı elektro gitarmış, ondan sonra da bir daha gitarı elinden düşürmemiş. Gerçekten erken yaşta müziğe başlamış mükemmel bir gitarist. Doğuş Koleji’nden mezun olunca, üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi iktisat bölümünde tamamlamıştır.

Duman’dan önce babasıyla beraber çaldığı Blue Blues Band’de çalışmaktaydı. 1990-1991 yılları arasında Fenerbahçe ile yelken şampiyonu olmuştur. Fransız sevgilisinden olan Batu Luca adında bir oğlu vardır.

 

Ali Barokas

ari - Dinleriz

 

17 Temmuz 1971’de İstanbul’da doğdu. Şişli Terraki Lisesi’ndeki eğitimden sonra, İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuvarına girdi ancak konservatuvarı yarıda bırakmıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümüne girmiş ve burayı da yarım bırakmıştır. Duman grubunun bas gitaristidir. Ayrıca geri vokal de yapmaktadır. Duman grubundan önce de Kaan Tangöze ile Mad Madame grubunda cover çalmıştır.

Müziğe ise 15 yaşında başlamıştır. Ülker, Mitsubishi, Perwoll ve Sabancı Holding’in reklam müziklerini yapmıştır.

 

Cengiz Baysal

cen - Dinleriz

 

1970’te Ankara’da doğdu. sonunda başka bir şehirde doğan üye! Müzikle ilkokulda , katıldığı flüt ve mandolin  kurslarında tanıştı. Ortaokul yıllarında Sarp Maden’in bir grup kurma teklifi ile gelmesiyle davula başladı. Bu grup Milliyet gazetesinin düzenlediği liseler arası yarışmada bir birincilik ve çeşitli dereceler aldı. İlk davul derslerini Cem Aksel’den aldı. 1988 senesinde Saint Joseph lisesinden mezun oldu ve Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünde yüksek öğrenim görmeye başladı. Gür Akad ile ilk profesyonel sahne deneyimlerini kazandı.

1990 yılında profesyonel müzisyen olmaya karar veren Cengiz Baysal üniversitedeki kaydını dondurdu ve Los Angeles’taki “Percussion Institute of Technology” davul okuluna gitti.

1991 yılında bu okuldan “honors” derecesiyle mezun olurken ayrıca “Seninin en çok gelişme gösteren öğrencisi” ödülünü aldı. 21 yaşında Türkiye’ye dönen Baysal o sene çok değerli caz ustalarıyla çalışma şansı elde etti.

1992 senesinde Cengiz müzik eğitimine devam etmek için Los Angeles’a geri döndü ve Los Angeles City Collage de müzik bölümüne kaydoldu. Bu okuldaki eğitimi sırasında “Albert” ve “Clausen” burslarını kazandı, gerçekten başarılı bir baterist olduğunu söylememize gerek kalmadı, değil mi?

Ayrıca 1995 senesinde burs kazandığı “Berklee Collage of Music”e transver oldu. Bu okuldan da 3 sene sonra “Summa Cum Laude” derecesiyle mezun oldu. 2000 senesinde Cengiz bir Ron Affif turnesiyle Türkiye’ye döndü. Bu turneden sonra da Bilgi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Cengiz pek çok sanatçı ve gruba stüdyo müzisyeni olarak eşlik etti. Bunlardan en çok iz bırakan Duman’ın 2002 yılında albümü Belki Alışman Lazım oldu. Duman’ın sonraki albümü olan Seni Kendime Sakladım da bir kere daha gruba eşlik etti. 2007 yılından itibaren gruba konserlerde de eşlik etmeye başlayan Cengiz, 2009 yılında çıkan Duman 1 ve Duman 2 albümlerine grup üyesi olarak katıldıktan sonra çalışmalara Duman’ın grup üyesi olarak devam etti.

Duman’nın kuruluşu

90’lı yılların başlarında müzik yaşantısına başlayan Kaan Tangöze, öğrenim görmek için gittiği Seattle’da müzik hayatına devam etti ve Türkiye’de çıkarmak için albümüne parçalar hazırladı. Türkiye’deki grubu Mad Madame ile yurt dışındaki toplama albümlerde yer aldı. Türkiye’ye döndüğünde B.B.B’de çalışan Batuhan Mutlugil’i de Ari Barokas’la beraber çaldıkları Mad Madame grubuna dahil ederek şimdiki grupları olan Duman’ın ilk çeyreğini kurdu. Ancak Yakup Trana gruba dahil olmadı.

Vokal ve gitarda Tangöze, gitar ve geri vokalde Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Barokas, bateride ilk başta Alen Kolakoğlu daha sonra Baysal’dan oluşan Duman. 1. albümü hazırları ve çıkartmak için yola koyuldu ancak daha grubun adını koymamışlardı. Daha sonra “Halimiz Duman” isimli şarkısından yola çıkarak grubun adını duman koydular.

What's Your Reaction?
Efsane
4
Hay böyle işin...
0
Muazzam
2
Süper!
2
Üzdü
1
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top