Now Reading
Müzikal dünyasının eskimeyen 5 eseri

Müzikal dünyasının eskimeyen 5 eseri

müzikal

Müzikal nedir? Önce buradan başlayalım. Müzikal dediğimiz tür, kendine özgü bir olay örgüsü olan; müzik, dans ve diyalogların olaylarla bütünleştiği duygusal ve eğlendirici sahne gösterisi, oyun ya da filmdir. Tabii burada bahsedilen tanım bazında; aslında bu filmler ya da tiyatrolar, senaryonun anlatımını canlandıran ve her duyguyu seyirciye de hissettiren bir tarzdır. Tabii her şeyde birkaç efsane olduğu gibi müzikallerde de asla unutulmayacak eserler ortaya konulmuştur. Bu konuda, o efsanelerden 5 tanesini sizler için derledik.

1- Grease (1978)

müzikal

Şarkıları günümüzde de dinlenen “Grease“, yıllarca en çok konuşulanlar arasında dolanmayı başardı. Çoğu müzikal gibi Broadway sahnesinden filme 1978 yılında çevrilmiştir. Oscar adaylığı alan film, 78 yapımı olmasına rağmen 1958’de geçiyor. Danny Zuko (John Travolta) ve Sandra Olsson (Olivia Newton-John) arasındaki büyük aşk, ana tema olarak karşımıza çıkıyor.

2- Funny Girl (1968)

Funny Girl

“Funny Girl” ise komik kızımız Fanny Brice’ın (Barbra Streisand) dış görünüşünün, sahne aşkına engel olmasını konu alıyor. Ulusal Film Sicili’nde korunmak üzere seçilen film, Barbra Streisand’e birçok ödül kazandırmıştır.

3- West Side Story (1961)

West Side Story

Manhattan’da bulunan iki farklı sokak çetesinin, etnik ayrılıklar nedeniyle çekişmeleri sırasında doğan aşkı anlatan filmin başrollerini; Natalie Wood, Richard Beymer ve Russ Tamblyn paylaşıyor. Oscar ödülüne sahip film, şarkılarıyla akıllara kazanmayı başardı.

4- Chicago (2002)

Chicago

Sahnelerde geçen bir yaşamın hayalini kuran Roxy Hart’ın hapishane hayatını konu alan “Chicago”, Renée Zellweger başrolünde birçok dalda ödül almayı başarmıştır. “Cell Block Tango” gibi ikonik şarkıları da 18 yıldır hafızalarımızda hâlâ yer alıyor.

5- Singin’ in the Rain (1952)

Singin' in the Rain

Üç oyuncunun üstünden, Hollywood’un sessiz filmden sesli filme geçişinin hikâyesini anlatan filmin başrolünü, yönetmenliğini ve aynı zamanda koreograflığını Gene Kelly üstlenmiştir. “Singin’ in the Rain” şarkısını duymayanın kalmayışından da kalitesini kanıtlamıştır.

Daha fazla müzik içeriği için takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top