Now Reading
Eric Clapton’un “Tears In Heaven” şarkısının gerçek anlamı

Eric Clapton’un “Tears In Heaven” şarkısının gerçek anlamı

mm
Eric Clapton

“Tears In Heaven”, Eric Clapton ve Will Jennings tarafından yazılan bir şarkıdır.

İkili, bu şarkıyı Eric Clapton’un dört yaşındaki oğlunun ölümünün ardından yazmıştır.

“Would you know my name if I saw you in heaven?”

Ağustos 1990’da Eric Clapton’un dört tane yakın arkadaşı (Hatta aralarından biri Eric’in menajeriydi.) bir helikopter kazasında hayatlarını kaybetti. Bu olayın acısını atlatamadan 20 Mart 1991 tarihinde Eric’in biricik oğlu Connor, annesinin arkadaşına ait 53. kattaki evden aşağı düştü.

Eric, kendini uzun bir süre eve kapattıktan sonra tekrar çalışmaya başladı. Rush (1991) adlı film için müzik yapmaya başlayan sanatçı, film ile işi bittikten sonra da durmadı ve çalışmaya devam etti.

Sanatçı, oğlunun yasını Will Jennings ile “Tears In Heaven” şarkısını yazarak tuttu. Eric, 1992 yılındaki bir röportajında: “Şarkı, kafamın arkasında çalıyordu ama bunu gerçek hayata geçirmek için bir sebebim yoktu. Filmi izledikten sonra sanki şarkı tamamen anlam kazanmıştı. Bu olay biraz karışık, çünkü şarkı Connor hakkında ve aynı zamanda filmi de kapsıyor.” demişti.

“Time can break your heart”

Eric, aynı zamanda Daphne Barak ile yaptığı röportajda: “Müziği, neredeyse hiç bilmeden bir iyileşme mekanizması olarak kullandım ve söylemek gerekirse işe yaradı. Şunu açıkça söyleyebilirim ki müzik bana büyük bir derecede mutluluk veriyor ve iyileşmemi sağlıyor.” demişti.

Ocak 1992 tarihinde Eric Clapton, bu şarkıyı Bray Stüdyoları’nda, MTV Unplugged için seyirci karşısında söyledi. Bu kayıt, sanatçının “Unplugged” albümünde de yer aldı.

“Tears In Heaven”, Eric Clapton’un Amerika’da en çok satan şarkısı olmuştur ve Billboard Hot 100 listesinde ikinci sıraya kadar yükselmiştir. Eric’in memleketi İngiltere’de ise şarkı, UK Singles Chart‘da beş numaraya ulaşabilmiştir.

Şarkı; “En İyi Erkek Pop Performansı”, “Yılın En İyi Şarkısı” ve “Yılın En İyi Kaydı” olmak üzere üç tane Grammy Ödülü kazanmıştır. Bunun ardından Rolling Stone, “Tears In Heaven” şarkısını “Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı” listesinde 362. sıraya koymuştur.

Şarkıyı Spotify’dan dinlemek için:

Şarkıyı YouTube’dan dinlemek için:

Daha fazla inceleme ve müzik haberi için takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
1
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top