Now Reading
Katıldığı yarışmalarla ün kazanmış 5 Türk şarkıcı

Katıldığı yarışmalarla ün kazanmış 5 Türk şarkıcı

mm
türk şarkıcı sezen aksu

Hadise

hadise

Aslen Sivaslı olan sanatçı, 2003 yılında Idool yarışmasına katıldı. Birinci olamamasına rağmen albüm teklifi almasının üzerine, albüm hazırlıklarına başladı. 2005’te yayımlanan ilk stüdyo albümü “Sweat”te yer alan “Stir Me Up” şarkısıyla Belçika’da ve Türkiye’de tanınmaya başlandı. 2008’de ikinci stüdyo albümü “Hadise”yi yayımladı. İngilizce ve Türkçe şarkılardan oluşan albümde yer alan “Deli Oğlan” şarkısı Türkiye’de bir hit haline geldi. Sonraki yıl, Türkiye’yi 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Düm Tek Tek” ile temsil ederek dördüncü oldu. Yarışma sayesinde popülerliğini artırdı.

Hadise’nin Idool yarışmasındaki performansı:

Bengü

bengü

Müzikle tanışması ilkokul yıllarında, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. İzmir’de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa’dan şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara’nın bir bestesiyle, MÜYAP ve Show TV’nin organize ettiği, Pop Show ’98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Akademi İstanbul’da müzik eğitimi aldı. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu’ya vokallik yaptı. 2007’de, Show TV’de Organize edilen “Bak Kim Dans Ediyor” adlı yarışmada 1. oldu. İlk albümü “Hoş Geldin”i Kenan Doğulu ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde 2000 yılının Temmuz ayında piyasaya çıkardı.

Bengü’nün Bak Kim Dans Ediyor yarışmasındaki performansı:

İrem Derici

irem derici

Dört yaşında org çalmaya başlayan şarkıcı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünü liseyle beraber bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi sosyoloji bölümününden mezun olan Derici, pazarlama iletişimi yüksek lisans programına devam ederken O Ses Türkiye’ye katıldı ve yarı finale kadar yükseldi. O Ses Türkiye’den önce üç yıl bir reklam ajansında metin yazarı olarak çalıştı. Aynı dönemde “Monopop” isimli grubuyla Türkiye’nin birçok yerinde sahne aldı. 2012’de “Bensiz Yapamazsın” single’ı ile profesyonel anlamda müzik hayatına başladı.

İrem Derici’nin O Ses Türkiye yarışmasındaki performansına buradan ulaşabilirsiniz.

Sezen Aksu

sezon aksu

Müzik kariyeri; 1970 yılında katıldığı, jüri başkanlığını Ajda Pekkan’ın yaptığı, Hafta Sonu dergisine ait “Altın Ses” yarışmasında altıncı olmasıyla başladı. 1975 yılında, Sezen Seley adıyla, ilk 45’liği “Haydi Şansım”ı çıkardı. Çok az satan bu 45’liği, Sezen Aksu adıyla piyasaya çıkardığı ikinci 45’liği “Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma” izledi. Kendisini uzun süre kırk beşlik plaklar listesinde bir numara yapacak üçüncü 45’liği “Olmaz Olsun/Vurdumduymaz”ı 1976 yılında çıkardı. 

Yarışma videoları olmadığı için, sizi Sezen Aksu’nun müthiş bir parçasıyla baş başa bırakıyorum.

Nilüfer

nilüfer

Sezen Aksu’yla aynı dönemde katıldığı, “Altın Ses” yarışmasında birinci olmuştur. Bu nedenle Sezen Aksu’dan önce albüm çıkarmaya başlamıştır. 1972 yılında “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk 45’liğini çıkardıktan sonra, 1973’te “Dünya Dönüyor” 45’liği ile asıl çıkışını yakaladı.

Güçlü sesiyle harika bir Nilüfer şarkısı sizlerle:

 

Değerli vaktini ayırdığın için teşekkürler. Mutluluğun hiç peşini bırakmaması dileğiyle…

En güzel müzik içerikleri ve en güncel haberler için takipte kal.

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top