Now Reading
Marina and the Diamonds Kimdir?

Marina and the Diamonds Kimdir?

4480 - Dinleriz

Adeta bir Yunan tanrıçası… Sadece bu söz bile kimden bahsettiğimi anlamanız için yeterli. Bu yazımda müziği, tarzı ve kişiliğiyle bir ikon olan Marina And The Diamonds’ı tanıtacağım.

Kimdir?

Marina Lambrini Diamandis, 10 Ekim 1985 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Yunan, annesi Galli olduğu için iyi derecede Yunanca ve Galce konuşabiliyor. Marina daha 4 yaşındayken anne babası boşanmıştır. Bu yüzden de babası Yunanistan’a dönmüş, Marina annesi ve ablası ile yaşamaya başlamıştır. Boşanma yüzünden sıkıntılı günler yaşayan Marina, öğretmeninin ısrarı üzerine müzikle daha da ilgilenmeye başlamıştır.  

4480 - Dinleriz

Adım Adım Müziğe

18 yaşında şarkılarını yazmaya başlayan Marina’nın ilk başlarda sahne korkusu varmış. Sonradan bu korkusunu yavaş yavaş aşınca, Spice Girls’ün kurulmasına vesile olan The Stage” gazetesinin seçmelerine katılmış ama kendi şarkılarını bestelemek için seçmeleri bırakmış.

2007 yılında kendi ürettiği ilk EP’si Mermaid vs. Sailor’ı yayımladı. Tanınmasına neden olan asıl olay, birincisi Ellie Goulding olan BBC Sound of 2010’da ikinci olmasıydı. Bu ikincilik onun ilk albümüne vesile oldu.

p02c4rj2 - Dinleriz

“THE FAMILY JEWELS”

Marina and the diamonds sahne adıyla çıkardığı ilk albümü “The Family Jewels”, Marina’nın aile üyelerinden, ilişkilerinden ve hayat mottosunu yaratmaya çalışırken çektiği sıkıntıları anlatıyor. Marina bu albümünde kendisinden çok fazla parça olduğunu şu şekilde anlattı:

“Çok gerginim çünkü kendimi çok açığa çıkardım.Neden bu kadar açık konuştum ki!”

https://open.spotify.com/album/3dWObfa3vKyudzgmh53Xzg?si=H9FREwSrSVi8j_tTahu66w

Neden “Marina and the Diamonds”?

Sahne adı “Marina and the Diamonds”; Diamandis’in adından ve soyadının İngilizce anlamından oluşmaktadır. Kendisine göre “The Diamonds” yedek grubu değil, hayranlarıdır. Bu isim hayranlarına ne kadar önem verdiğini gösteriyor fakat son zamanlarda yayınladığı şarkılarında sadece “Marina” ismini kullanıyor.

“Electra Heart”

Marina’nın ikinci stüdyo albümü olan “Electra Heart” 27 Nisan 2012’de yayımlandı. Albümün tarzı, ilk albümü The  Family Jewels’den çok daha farklı. Bunun temel nedeni, albümü kurgusal bir karakter olan “Electra Heart” üzerinden oluşturması. Aynı Melanie Martinez gibi. Marina’nın tanınmasında büyük rol oynayan albümde Electra Heart’ın depresif, kaba, kibirli ve kötü hallerini görüyoruz. Marina bu albümü üretme aşamasındayken, konunun Yunan Miteolojisi olması ile ilgili fikirleri varmış ama sonrasında;

“Bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmam lazım. Yunan Miteolojisi o kadar şiir ve harika fikirlerle dolu ki, karakterler ve ahlaki değer çok ilham verici.”

diyerek konuyu ertelemiş.

 

“Froot”

13 Mart 2015’te çıkan üçüncü stüdyo albümü “Froot”, ‘Electra Heart’dan farklı olan tarzı ile dinleyicilerin kafasını epey karıştırdı. Aslında şarkılar ne ilk albüme ne de ikinci albüme benziyor. Melez albüm olarak adlandırabiliriz. Albümün ana teması hareketli ve cıvıl cıvıl. Tüm şarklıları meyvelerle bağdaştıran Marina albümün konusu hakkında şunları demiş:

“Belki de değişmeye hazırdım.Belki geçmişte tuttuğum birçok şeyi geride bırakmaya hazırdım.Başkalarının belli bir yaşa geldiklerinde başlarına bunların gelip gelmediğini bilmiyorum, ya da belki bazı insanlar bu sorunları baştan yaşamıyorlar.Belki çok yaygın değil ama geleceğim için önemli olduğunu biliyorum”

 

“LOVE + FEAR”

Marina’nın son çıkardığı albümü “LOVE + FEAR”, 26 Nisan 2019 tarihinde yayımlandı. Albümün temasında Yunan havası sakin melodilerle işlenmiş. Şarkının isminin hikayesini Marina şu şekilde anlatmış:

“Sadece iki duygu vardır: sevgi ve korku. Tüm olumlu duygular sevgiden ve tüm olumsuz duygular korkudan gelir. Sevgiden mutluluk, memnuniyet, huzur ve neşe akar. Korkudan öfke, nefret, endişe ve suçluluk gelir.Sadece iki temel duygu olduğu doğrudur: sevgi ve korku, ancak sadece sevgi veya korku olduğunu söylemek daha doğrudur çünkü bu iki duyguyu aynı anda birlikte hissedemeyiz. Zıttırlar.Korkuyorsak, sevgi hissedemeyiz. Aşık olduğumuz zaman, korku içinde değilizdir.”

 

What's Your Reaction?
Efsane
3
Hay böyle işin...
0
Muazzam
3
Süper!
2
Üzdü
0
Yorumsuz
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top