Now Reading
Melanie Martinez’in “Crybaby” Albümünün Dünyasına Yolculuk

Melanie Martinez’in “Crybaby” Albümünün Dünyasına Yolculuk

melanie - Dinleriz

Marjinallik denildiğinde akla ilk gelen sanatçılardan biri olan Melanie Martinez’in “Crybaby” albümünü tanımaya hazır mısınız?

Screenshot 20200729 134250 - Dinleriz

Kim bu kız?

Melanie Martinez, 28 Nisan 1995 tarihinde doğan Amerikan bir sanatçı. Kariyerine “The Voice” adlı ses yarışmasıyla başlayan Melanie, son altılıya kaldıktan sonra maalesef elendi. Neyse ki bu olay, onun şarkıcılık kariyeri için sadece bir başlangıç oldu.

Screenshot 20200729 134117 - Dinleriz

Crybaby Albümü

“Crybaby” albümü, ismi Crybaby olan kurgusal bir karakterin yaşadıkları hakkında. Bunun nedeni ise, Melanie’nin genellikle şarkılarını kurgusal karakterler üzerinden yapması. Kurgusal diyoruz ama Crybaby, karakteri içinde Melanie’nin parçalarını taşıyor. Melanie bu konu hakkında:

“Crybaby, benim güvensiz ve savunmasız tarafımı temsil ediyor. Bunun yanı sıra deli ve berbat halimi de temsil ediyor.”

şeklinde bir açıklama yapıyor. Hadi şarkıların anlamlarına bakalım!

Screenshot 20200729 134612 - Dinleriz

“Dollhouse”

Crybaby’nin annesini aldatan babasını, alkol bağımlısı olan annesini ve uyuşturucu bağımlısı olan erkek kardeşini anlatan şarkı: Ailesinin mükemmel maskesi taktığını, ama gerçekte öyle olmadıklarını anlatıyor. Şarkının isminin anlamı bu yüzden “Bebek evi”. Melanie niye şarkıya bu ismi seçtiği hakkında:

“İnsanlar, onları camdan kutulara koyup mükemmel olduklarını düşünüyorlar ve ne zaman onların da insan olduğunu gösteren bir olay olsa, insanlar bundan hoşlanmıyor.”

13fc84fc04fdb31d - Dinleriz

“Crybaby”

Bu şarkıda ise Crybaby’nin duygusal karakteri anlatılıyor. Zaten “crybaby” kelimesinin Türkçe anlamı sulu göz, mızmız demek. Şarkıda geçen “Onlar sana sulu göz diyor ama senin umrumda değil.” cümlesi aslında Melanie hakkında da bize bilgi veriyor. Çünkü Melanie, lise yıllarında sulu göz olduğu için zorbalığa uğramış. Yani bu şarkıyla: ağlamanın zayıflık olmadığını, duygusal tarafımıza barışık olmamız gerektiğini söylüyor.

13fc84c6251578e0 - Dinleriz

“Sippy Cup”

“Dollhouse” şarkısında ailesinin durumundan bahsetmiştim. Bu şarkıda ise annesine odaklanıyoruz. Kocasının onu aldatması ve alkol bağımlılığı ile beraber ortaya çıkan davranış bozuklukları, Crybaby için büyük bir travma oluyor. Hatta çocuklarına biberondan alkol içirmeye bile çalışıyor. Bu durumun ortasında kalan Crybaby, hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

13fc85161827cde6 - Dinleriz

“Carousel”

Melanie’nin favori dizisi olan “American Horror Story”den ilham alan şarkı, Crybaby’nin karnavalda tanıştığı bir oğlanı anlatıyor. Crybaby ondan hoşlanmaya başlamışken, oğlan onu bindikleri atlıkarıncaya bağlıyor ve karnavaldan ayrılıyor. Hoşlandığı çocuğun onu yüzüstü bıraktığını anlayan Crybaby’nin kalbi haliyle epey kırılıyor. Bunların yanı sıra şarkının klibi ve karnaval havası, insanı başka bir ruh haline sokuyor.

13fc87cebc4210c8 - Dinleriz

“Alphabet Boy”

Hoşlandığı çocuğun onu yüzüstü bırakması ne kadar canını yakmış olsa da Crybaby, sonunda çocuğun onun için iyi olmadığını anlıyor ve kalp kırıklığı, öfkeye dönüşüyor. Çocuğa “Alfabe Oğlanı” demesinden öfkesi anlaşılabiliyor.

13fc87ea6a32008a - Dinleriz

 

“Soap”

Olanlardan sonra Crybaby, yakın arkadaşı olan Johnny adında bir oğlandan hoşlanmaya başlar ve ona hislerini açıklar. Açıkladıktan sonra büyük bir pişmanlık duyar.

“Keşke asla konuşmasaydım, şimdi ağzımı sabunla yıkamak zorundayım”

Bu sözlerde de pişmanlığı belli olsa da Johnny’nin de Crybaby’ye karşı hisleri vardır. İkilinin durumu “Training Wheels” şarkısında anlatılıyor.

13fc87ff263fa377 - Dinleriz

“Training Wheels”

Johnny’nin de hislerini öğrenen Crybaby, şarkıda ilişkilerindeki “yardımcı tekerlekler”i çıkarmaları gerektiğini söylüyor. Yani Crybaby, gerçek ve ciddi bir ilişki istiyor.

“Training Wheels”, albümdeki teması aşk ve mutluluk olan tek şarkı. Melanie bu şarkıyı 20 dakikada yazmış.

13fc8816d6ccd9f4 - Dinleriz

“Pity Party”

Doğum günü yaklaşan Crybaby, bir doğum günü partisi veriyor. Partiye arkadaşlarını ve Johnny’i davet ediyor ama kimse gelmiyor. Bu duruma haliyle çok üzülen Crybaby, kendini avutmaya çalışıyor:

“Mumlar burayı kasıp kavurana kadar ağlayacağım. Acınası partim yok olana kadar ağlayacağım.”

13fc882752db8586 - Dinleriz

“Tag You’re İt”

Albümdeki en derin anlamı içeren şarkı olan “Tag You’re İt”, Crybaby’nin Kötü Kurt tarafından kaçırılmasını anlatıyor. Crybaby’i gören Kötü Kurt, onu kurban olarak seçiyor. Dondurma arabasıyla Crybaby’ye dondurma vermeye çalışıyor fakat Crybaby istemiyor. Bunu gören Kurt, arabasından inip Crybaby’i yakalamaya çalışıyor. Onu uzun süre takip ettikten sonra kaçırmayı başarıyor. Şarkının isminin anlamı “Ebe sensin”, Crybaby’nin kötü kurttan kaçmaya çalışmasını anlatıyor. Aşk şarkısından sonra biraz ağır geldi değil mi?

-Renkli pencerelerini açıp bana doğru yavaşça sürüyorsun. O: “Hadi seni bir keyif sürüşüne çıkarayım. İçeride senin için şekerlerim var.” dedi-

13fc883b3bd57ca6 - Dinleriz

“Milk And Cookies”

Kötü Kurt onu bir odaya hapseder ve istismar eder. Kaçmak isteyen Crybaby, kötü kurt için zehirli kurabiyeler yapar. Kurabiyeleri yiyen kurt, zehirlenir ve Crybaby kaçmayı başarır. Bu şarkıda ise Crybaby’nin deli tarafını iyice görüyoruz.

“Kurabiyelerimi sevdin mi ? Senin için yaptım. Birazcık şeker ve bolca da zehirle…”

13fc884922de6d0b - Dinleriz

“Pacify Her”

Olanlardan sonra Crybaby bir oğlanla daha tanışır. Oğlanın sevgilisi vardır ama Crybaby’den hoşlanır. Bunu gören Crybaby, oğlanla sevgilisini ayırmaya çalışır. İşin aslı, Crybaby oğlandan hoşlanmıyordur, sadece eğlenmek için aralarını bozmaya çalışıyordur.

“Birisi bana, benim olmayan şeylerden uzak durmamı söyledi. Ama o da beni istiyorsa hala başkasının mıdır?”

13fc8853dedca4c8 - Dinleriz

“Mrs. Potato Head”

Doğal haliyle sevilmediğini anlayan Crybaby “Acaba estetiğe mi başvurmalıyım?” diye düşünür. Şarkı, herkesin doğal haliyle barışık olması gerektiğini ve kalıplaşmış güzellik kurallarının saçma olduğunu anlatıyor. “Mrs. Potato Head”, Melanie’nin albümdeki favori şarkısı. Kendisi de estetiğe karşı.

“Bayan Patates Kafa söyle bana, güzelliğin acı olduğu doğru mu? Yeni bir yüz garantiyle beraber mi geliyor? Güzel bir yüz her şeyi daha iyi mi yapacak?”

13fc885f58652805 - Dinleriz

“Mad Hatter”

“Alice Harikalar Diyarında” çizgi filmindeki “Çılgın Şapkacı” yı hepimiz deliliğiyle biliriz. İsmiyle uyumlu olan şarkı, Crybaby’nin delirmeye başlamasını anlatıyor. Şarkı, albümün ve hikayenin son parçası çünkü Crybaby deli olduğunu fark ediyor ve bunu kabulleniyor. Artık insanların ne düşündüğünü önemsemiyor.

“Deliysem ne olmuş? En iyi insanlar delidir!”

13fc88749fa9dc98 - Dinleriz

 

Daha fazla müzik haberi için takipte kalın.

 

What's Your Reaction?
Efsane
9
Hay böyle işin...
0
Muazzam
3
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top