Now Reading
MP3, çeyrek asırı geride bıraktı

MP3, çeyrek asırı geride bıraktı

mm
mp3

Hayatımıza dahil olmasıyla birlikte yüzlerce, hatta binlerce müziğe daha kolay sahip olmamızı sağlayan ve müzik sektörünü tamamen değiştiren MP3, 25 yılı geride bıraktı.

Fraunhofer Enstitüsü tarafından geliştirilen MP3 (Moving Picture Experts Group Layer III), ses kalitesini bozmadan ses verilerinin sıkıştırılmasına olanak veren “çağın ötesinde” bir sistemdi. Özellikle de 90’lı yıllarda müzik dinleme alışkanlığını kökten değiştiren MP3, geniş kitlelere yayıldı ve MP3 çalar cihazlar hızlı bir şekilde hayatımıza girdi.

MP3’ün yayılmasında en önemli etken maliyetleri düşürmesi oldu. CD kalitesinde bir şarkının kapladığı alanın 10 MB olduğu ve 1 GB’lık sabit disklerin bile o dönemlerde 300 dolar civarlarında bir fiyata satıldığı düşünüldüğünde MP3 tüm bu maliyetleri aşağı çekiyordu ve 100 MHz altında çalışan işlemciler, CD kalitesindeki müzikleri çalıştırmaktan uzaktı.

Ancak ilginçtir ki MP3’ün dünyaya bu denli hızla yayılması beklenen bir şey değildi. MP3 şifreleme yazılımını satın alan bir Avustralya vatandaşının bunu bir FTP sunucusuna yüklemesi ile birlikte MP3, hızla dünyaya yayıldı ve planlanan her şey alt üst oldu.

Bu gelişmeden sonra CD’ler terk edilmeye başlanırken, MP3 çalarlar öne çıktı. Napster, Winamp gibi efsane isimler bu dönemde ortaya çıktı.

MP3 şu an ne durumda?

Bugün için YouTube Music, Spotify, Deezer, Apple Music dahil pek çok dijital müzik platformu milyonlarca aboneye sahip ve kullanıcılar aylık olarak minik ücretler ödedikleri takdirde milyonlarca şarkıya erişebiliyor. Bu nedenle MP3’e olan ilgi oldukça azaldı, fakat hala bir yerlerde MP3 kullanan insanlar var.

Daha fazla müzik haberi için takipte kalın!

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top