Now Reading
Hayvanlar da müzik seviyor

Hayvanlar da müzik seviyor

Piano çalan köpek

Hayvanların da müzik kulağı olduğunu, bir müzik zevkleri olduğunu biliyor muydunuz? Peki hayvanlar ne tür müziklerden hoşlanır?  Haydi hep beraber görelim!😉

1600526162729 189325232 - Dinleriz

Nasıl ki huysuz bir çocuğu sakinleştirmek için anne babalar müziğe başvuruyorsa, hayvanları  sakinleştirmek için sahipleri de aynı yönteme başvuruyor. Peki bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu? 

Yapılan araştırma ve anketler sonucunda hayvanların klasik müziğe karşı bir sempatileri olduğu ve bunun onları sakinleştirdiğini söyleyebiliriz.

Hayvanlar müziği algılayabilir mi?

Yapılan bir araştırmada hayvanların ritim ve müzik algıları olduğu kanıtlanmıştır. Bir balinayı ele alırsak, haberleşme aracı olarak ritmik ses dalgalarını kullandıklarını söyleyebiliriz. Bir başka benzer örnek ise kuşlar için geçerlidir. Kuş cıvıltılarının insanı dinlendiren ve sakinleştiren bir tarafı olduğunu inkar edemeyiz. Tıpkı müzik gibi…

Cıvıldayan Kuş

Hayvanlar ne tür müziklerden hoşlanır?

Aslında bu hayvanın yaşadığı ortama ve sahibine göre değişir. Örneğin bir köpeğin sahibi sürekli klasik müzik dinlerse, o köpeğin de klasik müziğe karşı bir sempatisinin olduğu görülür. 

Charles Snowdon tarafından yapılan bir araştırmada hayvanların müzik tarzlarına göre farklı bir tempoda yürüyüş sergilediği görülmüştür. Ayrıca her türün kendine özgü müzik zevki olduğunu düşündüren kanıtlara ulaşılmıştır.

What's Your Reaction?
Efsane
2
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top