Now Reading
Müzik Türleri Ve Öncüleri

Müzik Türleri Ve Öncüleri

müzik

Müzik türleri nelerdir? Öncüleri kimlerdir?

Pek çok kültürün bir arada yaşadığı ülkemizde doğal olarak pek çok müzik tarzı da hayat buluyor. Örneğin Rock, Pop, Rap, Geleneksel Türk Sanat Müziği, Caz… Peki biz bu müzik türlerinin asıl öncülerini, nereden geldiklerini biliyor muyuz? İşte öğrenmeniz için muazzam bir fırsat!

Rap

Hip-Hop kültürünün bir ürünüdür aslında. Rap müziğin yanı sıra rapin alt yapısını DJler, breakdance ve graffiti oluşturur.

Peki rap müziği aslında ilk kim çıkardı? Düşünülenin aslına ilk rapçi bir Amerikan değil, İtalyan sanatçı Adriano Celentano’dur.

Peki rap müziği Türkiye’ye kim getirdi? Bize rap müziği kimler sevdirdi?

Cartel

CARTEL

Almanya’da kurulan Türk Rap grubu, iki ayrı rap grubunun ve Erci-E’nin bir araya gelmesiyle doğmuştur.

Barikat

BARİKATBarikat, eski adıyla Güneşin Çocukları, 1996 da ilk Türk Rap grubu olarak doğmuştur.

Sagopa Kajmer

SAGAPO KAJMER

Sagapo Kajmer, gerçek adıyla Yunus Özyavuz, Samsun’da yerel bir radyoda DJ’lik yaparak işe başladı.

Ceza

CEZA

2000 yılında Hammer Müzik’le anlaşıp ‘Meclisi Alaİstanbul’ albümünü çıkardı.

Dr Fuchs

DR. FUCHS

Bakırköy’de arkadaşı Drop’la beraber Uçan Silahlar adında bir grup kurdu ve kariyerine ilk adımını attı.

Pop

Amerika’da 1950 yıllarında ortaya çıkan bir müzik türüdür. Türkiye’de ise 1970’lerde yabancı şarkıları Türkçe aranjmanlarının yapılmasıyla gelişmeye başladığı biliniyor.

Türkiye’de ilk öncüleri ise şu isimlerdir:

Tarkan

TARKAN

Lise bitiminde, Almanya’ya gitme planları yaptığı sırada İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve bir albüm anlaşması imzaladı.

Asu Maralman

ASU MARALMAN

1976 yılında Caddebostan Ses Yarışması’nda birinci oldu ve kendini bir anda müzik dünyasının içinde buldu.

Ayten Alpman

AYTEN ALPMAN

1959 yılında ilk plağı Sayonara/Passion Flower taş plak olarak yayınlanmıştır. Aslında usta sanatcıyı Memleketim şarkısıyla tanırız.

HümeyraHümeyra

 

Daha iyi bir eğitim alabilmek amacıyla Londra’da yaşayan dayısının yanına gitti. O yıllarda hem grafik tasarım derslereri almaya hem de gitar çalıp beste yapmaya başladı.

Sezen Aksu

SEZEN AKSU1974’te plak yapmak için İzmirden İstanbul’a taşındı ve bir yıl sonra ilk “Haydi Şansım”ı Sezen Seley adıyla çıkardı.

Candan Erçetin

CANDAN ERÇETİN

1986’da Norveç, Oslo’da düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi “Klips ve Onlar” grubu bünyesinde “Halley” şarkısını seslendirerek temsil etti ve grup Türkiye’nin o zamana kadarki en iyi derecesini elde etti.

Yeşim Salkım

Yeşim Salkım

İlk albümünü 31 Mart 1994’te çıkaran sanatçı, “Son Sigara”, “Ben Yoldan Gönüllü Çıktım” ve “Hiç Keyfim Yok” adlı parçalarıyla tanındı.

Sertap Erener

SERTAP ERENER

Koloratur soprano türündeki sesi sayesinde dikkat çekerek Sezen Aksu’nun yanında vokalistlik yapmaya başladı.

Ajda Pekkan

AJDA PEKKAN

1960’ların hemen başında Los Çatikos grubunun parçası olarak bir gece kulübünde sahneye çıkmasıyla başladı.

Türk Sanat Müziği

Geleneksel Türk Müziği olarak da bilinen Türk Sanat Müziği, Türklere has makamlı bir müzik türüdür. Türk Sanat Müziğinin öne çıkan isimleri ise şunlardır :

Müzeyyen Senar

Müzeyyen Senar

Kemal Niyazi Seyhun’la ve Yesarî Asım Arsoy’la yaptığı çalışmalar gelişimine yön verdi. Atatürk’ün huzurunda şarkı söylemesi ve Ata’nın yaklaşımları, sanatçıyı genç yaştan itibaren seçkin bir sanatçı olacağı konusunda bilinçlendirdi.

Safiye Ayla

Safiye Ayla

Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı.  “Sevda Yaratan Gözlerin” ve “Bekledim de Gelmedin” şarkılarını seslendirdi. Kısa süre içinde meşhur oldu.

Muzaffer Sarısözen

Muzaffer Sarısözen

1938’de Ankara Devlet Konservatuvarı Folklor arşivi şefliğine getirildi. Konservatuvarın bünyesindeki müzik arşivinin başına getirildi.

Zeki Müren

Zeki Müren

1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bu konser sayesinde muazzam sanatçı, kariyerine başlamış oldu.

Caz

1900’lerin başında ortaya çıkmış bir müzik türüdür. Amerikanın güneyindeki Afrikalıların eğlencelerinde, özel günlerinde ve mutlu anlarında kullanmalarıyla başlamış bir müzik türüdür. Öne çıkan isimleri ise şunlardır :

Louis Armstrong

Louis Armstrong

Armstrong’un en iyi trompet kayıtları Hot Five ve Hot Seven kayıtlarında dinlenebilir. Bu kayıtlarda, New Orleance caz standartlarında günün popüler şarkılarına yaptığı doğaçlamalar daha sonraki caz müzisyenleriyle beraber günümüze kadar geldi.

Miles Davis

Miles Davis

Müziğe 6-7 yaşlarında babasının ona hediye ettiği trompetle başlayan Miles Davis bir kaç yıl sonra okuduğu okulun orkestrasında ve bir R&B grubunda çalmaya başladı.

Frank Sinatra

Frank Sinatra

Şarkı söylemeye 1935 yılında başladı. 8 Eylül 1935 tarihinde adlı amatör bir yarışmada birinci oldu. 1939’da bir kafede çalıştığı sırada Harry James’in ilgisini çekerek onun topluluğuna katıldı.

Charlie Parker

Charlie Parker

Babası da müzisyen olan Charlie Parker, müzikle çocuk yaşlarda tanıştı.

Rock

Rock müzik, 1950’lerde ABD’de “rock and roll” olarak doğan, 1960’lar ve sonrasında farklı tarzlara ayrılarak özellikle İngiltere ve ABD’de gelişen bir müzik türüdür.

İşte 1950’lerin önde gelenleri:

Jackie Brenston

Jackie Branston

Jackie Brenston, öncü rock and roll şarkısı “Rocket 88” in ilk versiyonu olan Ike Turner’ın grubu ile birlikte Amerikalı bir R&B şarkıcısı ve saksofoncusuydu.

Bill Haley

Bill Haley

“Four Aces of Western Swing” adlı toplulukla çalışmaya başlayan Haley, 1943 yılında “Cousin Lee Band” adlı grupla profesyonelliğe adım attı. Gitar ve ağız mızıkası çalarak Western şarkıları söyleyen Haley, 1945 yılında Candy Kisses adlı şarkısıyla tanınmaya başladı.

Elvis Presley

Elvis Presley

10 yaşında bir müzik yarışmasında şarkı söyleyerek ikinci oldu. Birkaç ay sonra doğum gününde babası bir gitar hediye etti ve böylece müziğe başladı.

Chuck Berry

Chuck Berry

Gitarist ve rock’n’rollcu olan Berry, 1950 yılında ilk olarak, bir kulüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı.

Bo Diddley

Bo Diddley

Bo Diddley asıl adıyla Ellas Bates, rock’ın en etkili sanatçılarından biriydi, çünkü başka kimsenin iddia edemeyeceği bir şeye sahipti, kendi ritmi: chink-a-chink-chink, ca-chink-chink.

Jerry Lee Lewis

Jerry Lee Lewis

1954’te Amerikalı şarkıcı iki cover şarkısı kaydetti. Louisiana radyo istasyonunda yayınlandılar. Sadece birkaç gün içinde genç  şarkıcının küçük(!) bir hayranlar ordusu oluştu.

1980 dönemi, Rock müziğin önemli bir dönemidir çünkü sözler ve müzik gitgide sertleşmeye başlar.

Ayrıca 1950’lerden beri en çok satış yapan müzik türü olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. 😉

 

 

What's Your Reaction?
Efsane
3
Hay böyle işin...
1
Muazzam
2
Süper!
2
Üzdü
1
Yorumsuz
1

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top