Now Reading
Müzikle ilgili 5 bilimsel gerçek

Müzikle ilgili 5 bilimsel gerçek

mm
tqwetr - Dinleriz

Hayatımızın bir parçası olan müziğe bilimsel bir açıdan bakalım.

Sosyal bir bilim olarak müzikoloji (müzik bilimi), müzikle ilgili her türlü bilgi alanını araştıran bir bilim dalıdır. Müzikoloji, sadece müzik tarihini incelemek veya müziğin her türünü incelemenin dışında: “Tarihsel” ve “Sistematik” olmak üzere iki ayrı çalışma alanı içinde varlığını sürdürmüştür. Etnomüzikoloji (Budun müzik bilimi) ise müziği kültürel bağlamında irdeleyen müzik bilimine denir.

Bitkilerin müzik dinletildiğinde veya konuşulduğunda daha hızlı büyüdükleri doğrudur fakat bitkilerin sizin dediklerinizi anlaması veya sevginizi algılaması mümkün değildir. Onların sizi anlamasının nedeni, sözlerinizin güzelliği ya da müziğin yumuşaklığı değildir. Sebebi basitçe söylemek gerekirse, titreşimlerdir. Kaba bir deyişle, bitkinize sabahtan akşama kadar sövseniz, death metal dinletseniz de hızlı büyüyeceklerdir. Sözlerinizin içeriği, müziğin türü önemsizdir.

çiçek

İngiltere’de yapılan bir araştırma, insanların karakterleri ile en sevdikleri müzik türleri arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koydu. İngiltere’deki Heriot-Watt Üniversitesi’nde görevli uzmanlar tarafından yürütülen araştırmada, yaklaşık 36 bin kişiden, karakterlerini belirlemek amacıyla kendilerine yöneltilen çeşitli soruları yanıtlamaları istendi. Bu kişilerden ayrıca, anket formunda bulunan 106 müzik türü arasından en sevdiklerini seçmeleri talep edildi. Uzmanlar, bu konuyla ilgili bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışma olduğunu söyledikleri araştırmalarının sonunda, elde edilen en ilginç bulgulardan birinin, klasik müzik ve heavy metal dinleyicilerinin benzer karakter özelliklerine sahip olmalarının olduğunu söyledi.

Araştırmaya göre blues, caz, klasik müzik, rap, reggae, opera, soul dinleyenlerde genel olarak kendine güven, cana yakın, yaratıcı ve tembel bir kişilik görülürken; western, country, dans müziği, hint müziği, rock/heavy metal, pop dinleyenlerde kendine güvensiz, yaratıcı, kibar ve çalışkan bir kişilik gözlenmiş.

müzik

Harvard Üniversitesi mezunu Matthew Sachs, 2016 yılında bir araştırma yaptı. Araştırmada müzik dinlerken ürperme hisseden bireylerde bunun nasıl tetiklendiğine bakıldı. Araştırmada, incelenen 20 kişiden 10’u müzik dinlerken ve bu bahsi geçen türde hisler yaşadığını söylerken, diğer 10’u bu durumu yaşamadığını ifade etti. Her iki grubun da beyin taraması yapıldı. Matthew, araştırmada müziğe karşı duygusal ve fiziksel bir bağ hisseden kişilerin beyin yapılarının, hissetmeyenlere göre daha farklı olduğunu buldu.

Matthew Sachs’ın elde ettiği veriler ve çalışma, Oxford Academic bilimsel dergisinde yayımlandı fakat Neurscience dergisinde çalışmasına yapılan referansta şöyle bir çıkarıma yer verildi;

İki bölge arasında daha fazla sinir bağlantısı olması bu iki bölge arasındaki iletişimin daha etkili olduğu anlamına geliyor. Bu da şu demek oluyor; eğer müzik size tüylerinizi diken diken eden bir his veriyorsa muhtemelen diğer durumlarda da yaşadığını duygular daha çok ve yoğun oluyor.
müzik

Müzik dinlemek, beyindeki dopamin salınımını teşvik etmenin eğlenceli bir yoludur. Çeşitli beyin görüntüleme çalışmaları, müzik dinlemenin, beynin dopamin reseptörleri açısından zengin olan ödül ve zevk alanlarındaki aktivitesini arttırdığını bulmuştur. Müziğin dopamin üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma, insanların ürperti veren enstrümantal şarkıları dinlediklerinde beyin dopamin seviyelerinde %9 oranında artış olduğunu bulmuştur. Müzik dopamin seviyelerini artırabildiğinden, müzik dinlemenin Parkinson hastalığı olan kişilerde motor kontrollerini geliştirmelerine yardımcı olduğu bile gösterilmiştir. Bugüne kadar, müzik ve dopamin üzerine yapılan tüm çalışmalarda enstrümantal melodiler kullanılmıştır, bu yüzden dopamin fazlalığı durumunun özel olarak şarkı sözlerinden değil melodik müzikten kaynaklandığı bilinmektedir.

giphy 3 - Dinleriz

Müzik terapi, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. Müzik terapide ritim, melodi ve armoni gibi müzik unsurları tedavi amaçlı kullanılır. Örneğin; şiddetli beyin hasarı almış hastaların belleklerini geri kazanmalarına yardımcı olur. Eski tarihlere dayanan kullanım alanları mevcuttur.

müzik

Değerli vaktini ayırdığın için teşekkürler. Mutluluğun hiç peşini bırakmaması dileğiyle…

En güzel müzik içerikleri ve en güncel haberler için takipte kal.

What's Your Reaction?
Efsane
4
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top