Now Reading
Peter Green 73 yaşında hayata gözlerini yumdu

Peter Green 73 yaşında hayata gözlerini yumdu

mm
peter green

Fleetwood Mac‘in kurucularından olan Peter Green‘in, dün akşam (25.07.2020) uykusunda huzurla öldüğü doğrulandı.

Avukatlardan biri ailesi adına “Bu hafta sonu Peter Green’in uykusunda sakince öldüğünü açıklamak ailesi için büyük bir üzüntüydü.” dedi ve ekledi:

“Önümüzdeki günlerde başka açıklamalar yapılacak.”

Peter Green kimdir?

Peter Allen Greenbaum, 29 Ekim 1946’da Londra’nın işçi sınıfının yaşadığı East End bölümünde, dört kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. On yaşında iken abilerinden birisinin eve bir İspanyol gitarı getirmesi ile gitara ilgi duymaya başladı.

Greenbaum (15 yaşında iken kendini Peter Green olarak tanıtmaya başladı.), birtakım amatör gruplarda bas çalmaya başladı ve 1966’nın başlarında, sonradan Camel grubunu kuracak olan klavyeci Peter Bardens tarafından Peter B’s Looners grubuna baş gitarist olarak davet edildi.

Bu grupta çalarken grubun davulcusu Mick Fleetwood ile tanıştı. Peter Bardens ile üç ay çalıştıktan sonra, John Mayall’s Bluesbreakers‘a katıldı. Bu grupta çalan Eric Clapton, Yunanistan’a gitmişti ve John Mayall, geçici bir süre için grubuna başka bir gitarist almıştı. Bir Eric Clapton hayranı olan Peter Green ise bu yeni gitaristi hiç beğenmiyordu ve Bluesbreakers‘ın her konserine gelip “Bu adamla ne yapıyorsunuz? Ben bundan çok daha iyi çalarım. Çok kötü bir gitarist!” diye olay çıkarıyordu. Sonunda, John Mayall sıkılıp Peter Green‘in onlarla çalmasına izin verdi. Bluesbreakers‘in üç konserine katıldıktan sonra, Eric Clapton geri döndü. Altı ay sonra ClaptonCream‘i kurmak üzere Bluesbreakers‘dan kesin olarak ayrılınca, Peter Green resmi olarak onun yerini aldı.

Peter, aldığı eleştirilere dayanamayıp bu gruptan ayrıldı ve kendi grubunu kurdu. Ünlü olmaktan bunaldı ve kendini dine adadı. Konserlere haç kolyesi ve uzun elbiseyle çıkıyordu. Kazandıkları paranın çoğunu din kurumlarına bağışlamayı bile önermişti. Daha sonra bu grup da dağıldı. Bundan sonra ortadan tamamen kayboldu. Söylentilere göre bu dönemde mezar kazıcılığı, barmenlik, hastane görevlisi gibi mesleklerde çalıştı. Yine bir söylentiye göre, kendisine telif hakkı çeki getiren bir muhasebeciye silah çekti ve bu nedenle önce hapishaneye sonra da bir akıl hastanesi yatırıldı. Peter çok düşüşe geçmişti. Bazı psikolojik ilaçlar kullanıyordu. Her şeye rağmen ailesi ve arkadaşları yanındaydı.

Bu acıklı düşüşe rağmen Peter Green, akranları ve izleyicileri tarafından “Tüm zamanların en iyi beyaz blues gitaristi” olarak kabul ediliyordu.

Huzur içinde uyu Peter Green.

Daha fazla haber ve gelişmeler için takipte kalın!

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
1
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top