Now Reading
Popüler enstrümanlarla 5 muhteşem performans

Popüler enstrümanlarla 5 muhteşem performans

mm
Enstrüman

Enstrümanlarla adeta dans eden, birbirinden yetenekli 5 müzisyeni sizler için derledik.

Müzik, çeşitli toplumlarda icat edilen müzik aletleri ile gelişmeye başlamıştır. İlk müzik aletinin ne zaman ve nasıl icat edildiği henüz kesin olarak bilinememekle birlikte, tarihçiler hayvan kemiklerinden yapılmış olan flütlerin ilk müzik aletleri olarak kullanıldığını söylüyor. Bu yazımızda en yaygın kullanılan 5 müzik aletine ve o müzik aletlerini en iyi şekilde çalan 5 müzisyene yer verdik.

  • Gitar

Şüphesiz en yaygın kullanılan müzik aleti gitardır. Tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanır. Önce dört ilâ beş teli olan gitar, daha sonra modern klasik gitar olarak adlandırabileceğimiz altı telli hali 19. yüzyılda Antonio Torrez tarafından geliştirilmiştir. Ardından çelik teller, ses delikleri, caz gitarlar derken elektrikli gitarlar icat edilmiştir.

Şimdi sizi Rodrigo y Gabriela‘nın performansıyla baş başa bırakıyorum.

  • Keman

Kemanın en önemli dönüşümünü 16. yüzyıl İtalyasında yaşadığı öne sürülür. İtalya’da keman yapımında uzmanlaşmış olan Amati ailesinin keman, viyola ve çello gibi müzik aletlerinin temel ebatlarını belirlemede büyük rol oynadığı sıklıkla anılan bir gerçektir.

Canan Anderson, kendi bünyesinde kurduğu orkestra ve dansçıları ile hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler veren bir sanatçımızdır.

  • Saksafon

1840’lı yılların başında Belçikalı mucit Adolphe Sax tarafından icat edilen saksafon, eskiden klasik müzik ve ordu müziklerinde kullanılmaktaydı.

Jimmy Sax‘ın dinlemeye doyamayacağınız performansı sizlerle.

  • Bağlama

1400 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen bağlama, Türkiye’de yaşamış ve yaşamakta olan halklar tarafından benimsenmiş ve geliştirilmiştir. Ozanlık kültüründe de önemli yeri olan bağlama, kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Divan sazı, bozuk, çöğür, kopuz, tambura ve cura bağlama adı altında toplanmış 6 enstrümandır.

Bağlama severler için çok etkileyici bir performans genç yetenek Muhlis Berberoğlu‘ndan geliyor.

  • Piyano

Piyanonun icat edilmesinin, 1700-1710 yılları arasına denk düştüğünü düşünülmektedir. İtalyan klavsen üreticisi Bartolomeo Cristofori tarafından tasarlanan kuyruklu piyanoların ardından 1821 yılında, pedallar piyano tasarımlarının bir parçası oldu.

Son performansımız çok önemli bir piyanist olan Leif Ove Andsnes‘e ait.

 

Değerli vaktini ayırdığın için teşekkürler. Mutluluğun hiç peşini bırakmaması dileğiyle…

En güzel müzik içerikleri ve en güncel haberler için takipte kal.

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top