Now Reading
Şebnem Ferah kimdir?

Şebnem Ferah kimdir?

şebnem ferah

Şebnem Ferah, 12 Nisan 1972’de Yalova’da doğan Türk rock müziği sanatçısıdır.

2 Nisan 1972 tarihinde, Üsküp’ten Yalova’ya göç eden bir ailenin üç kızından en küçüğü olarak Yalova’da dünyaya geldi. Şebnem Ferah’ın müziğe olan ilgisi 5-6 yaşlarında başlamış ve müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü olmuştur.

Ferah’ın ailesinde hemen hemen herkes müzikle iç içe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik konusunda bilgili ve hazır olarak piyasaya atıldı. İlkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. Okul orkestrasında da solistlik yaptı.

Liseyi, Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi’nde yatılı bir öğrenci olarak okudu ve bu dönemler Şebnem Ferah’ın kendisini tanımasına, tek başına ayakta kalmasına yardımcı oldu. Şebnem Ferah’ın müzik hayatı daha sonra okul orkestraları ve küçük topluluklarla devam etmiştir.

Lise yıllarında Pegasus adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80’lerin ortasında Bursa’da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat Yıldırım Sarıca ile tanışmış ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu Volvox grubuyla gerçekleştirmiştir.

Müzik ile daha yoğun ilgilenebilmek için ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü 2. sınıftan terk etmiş ve daha sonra İstanbul’a gelince İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydolmuştur. Dr. Skull’un emeklilik konserinde Özlem Tekin ile birlikte ön grup olarak çıkmışlardır.

1994 yılında Volvox grubunun dağılması sonucunda Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başlamıştır. Onno Tunç ve Sezen Aksu ile karşılaşmasıyla müzik yaşamında yeni bir sayfa açılmıştır. 3 oktavlık bir ses aralığına sahiptir.

Hürriyet’in düzenlediği “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı” için 8 Mart 2009’da TİM’deki Enbe Orkestrası’nın eşliğinde verilen konserde; Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Funda Arar, Aynur, Rojin ve Şevval Sam ile birlikte yer almıştır.

Şarkıcının imza ve şarkı sözlerini içeren tişörtler Mor Çatı yararına satışa çıktı. 30 Ekim 2011’de Van depremi ertesi Maçka Küçükçiftlik Park’ta yapılan “Van İçin Rock” yardım konserinde; Hayko Cepkin, Aslı, Pamela, Duman, Gripin, Malt, Melis Danişmend, Moğollar, Redd , Haluk Levent ve Model Grubu gibi 40 rock grubu müzisyeni ile beraber yer almıştır.

https://open.spotify.com/track/1g1mBDIqjn7oyujLrotN4S?si=8W7YTFuhRfiYb6dRtDBSqg

Daha fazla müzik haberi ve bu gibi içerikler için Dinleriz’i takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top