Now Reading
Taylor Swift: pop müziğin kraliçesi

Taylor Swift: pop müziğin kraliçesi

taylor swift

Taylor Swift, 13 Aralık 1989 doğumlu olup pop müziğinin önde gelen isimlerinden biridir. Geçtiğimiz günlerde yayımladığı da dahil olmak üzere toplamda 8 albüme sahiptir. Gelin başarılı yıldızın albümlerine ve bu albümlerin bitmek bilmez başarılarından bazılarını inceleyelim.


1- Taylor Swift

Taylor Swift

2006’nın Ekim ayı çıkışlı, otobiyografi niteliğinde gördüğümüz albüm, Billboard Hot Country Songs listesinde hit olan 5 ayrı tekliye sahiptir. Standartta 11 ve ”deluxe” versiyonda 15 parçaya sahip olan albüm, birçok ülkede #1 numarada yerini aldı. Albümün tüm şarkıları Taylor Swift ve Liz Rose tarafından yazılıp bestelendi. İlk albümü olmasına rağmen bu kadar başarılı oluşu da birçok yerde konuşuldu.

2- Fearless

Taylor Swift- Fearless

2008 Kasım ayı çıkışlı albüm, adeta marş haline gelmiş olan “You Belong With Me” gibi parçalar içeriyor. Aynı “Taylor Swift” albümü gibi Big Machine Records şirketi çıkışlıdır. Başarılı pop stara henüz 18 yaşındayken “Yılın Albümü” ve “En İyi Country Albümü” ödüllerini kazandırdı. Billboard Hot 100’de #2 numaraya kadar yükselen tekliye sahip albüm, yıllardır takip ettiğimiz Grammy Ödülleri’nde yapılan ani müdahale ile Kanye West – Taylor Swift kavgasına neden oldu.

3- Speak Now

Taylor Swift- Speak Now

“Fearless” albümünden hemen hemen bir yıl sonra, 2010 Ekim ayında yayımlanan albümdeki tüm parçalar Taylor Swift tarafından yazılmıştır. İleride çocuklarınızın dinleyebileceği türden bir klasik olmasının haricinde “Mine” gibi ağlatan aşk şarkılarına sahip bir albümdür. Platin sertifikaları ve uluslararası liste başarısıyla akıllara kazınan bir albüm olması da ayrı bir tartışma konusudur.

4- Red

Taylor Swift- Red

Diğer albümleri gibi Big Machine etiketli albüm, 2012 yılının Ekim ayı çıkışlıdır. Albümden önce teklisi olan “We Are Never Ever Getting Back Together” çıktıktan sonra Taylor Swift ismi aklımızda “Red” albümüyle kazınmış oldu. Kırmızı renginin albümde yer alan duygularının simgesi olduğunu, bu nedenle isminin “Red (Kırmızı)” olduğunu söyleyen Swift, albümdeki 16 parçayla onlarca sertifika kazandı. Sadece Birleşik Devletler’de 3.910.000 satışa sahip olan albüm, ilk haftasında en çok satan kadın sanatçı albümü olarak bir süre akıllara kazındı.

5- 1989

Taylor Swift- 1989

Taylor’ın doğum yılından ismini alan albüm, 2014 yılının Ekim ayında yayımlandı. Selena Gomez ve birçok ünlünün klibinde yer aldığı “Bad Blood”, “Blank Space”, “Shake It Off” gibi herkesin dilinde gezinen teklilere sahip “1989” albümü, sanatçının yeniden Grammy ödülü almasına vesile oldu. Billboard Hot 100’de #1 olduktan sonra ödülü almasına kesin gözle bakılıyordu. Birçok magazin dergisi tarafından yılın en iyi albümü olarak belirlenen albüm, gönüllerimizde her yılın en iyi albümü olarak yer alıyor.

6- Reputation

Taylor Swift- Reputation

Göndermeleriyle kaos yaratan ve aynı zamanda turuyla “en çok hasılat yapan tur” gibi ünvanlar kazanan albüm, 2017’nin Kasım ayında bizlere ulaşarak yılın en çok satan albümü olarak da damgasını vurdu. İlk teklisi olan “Look What You Made Me Do”nun klibinde Kanye West, Kim Kardashian, Katy Perry, Calvin Harris gibi anlaşmazlıklar yaşadığı herkese hatta “Eski Taylor” olarak tanımladığı kendisine göndermeler yaparak hem gündemin hem de listelerin başına geçti. Öyle ki Netflix’te turunu anlatan belgesel bile yayımlandı. Klipli veya klipsiz her şarkısı dillerimize takıldı ve “Yılan”ı bizlere simge olarak kazandırdı.

7- Lover

Taylor Swift- Lover

İlk başta Panic! at the Disco’nun solisti olan Brandon Urie gibi başarılı bir sanatçıyla iş birliği yaptığı “ME!” ile çıkış sinyali verilen albüm, “The Man” şarkısının klibinde kendini erkeğe çevirmesi gibi ikonik şeylerle anıldı ve Taylor Swift’in kendi rekorlarını kırmasını sağladı. 2019’un Ağustos ayından bu yana ulaşılabilirliğe sahip “Lover”, Grammy Ödülleri’nde “En İyi Pop Vokal Albüm” seçildikten sonra Taylor, çıkardığı son üç albümde üst üste aynı ödüle sahip olmuş oldu. 18 parçadan oluşan başarılı albüm, sanatçının en uzun albümüdür.

8- Folklore

Taylor Swift- Folklore

Geçtiğimiz günlerde promo yapılmadan bomba gibi yayımlanan “Folklore”, promosuz haliyle bile üstün başarılar elde etmekten vazgeçmedi. Temmuz ayının güzel sürprizi olan albüm, henüz yeni olduğundan bilinen bir başarıya sahip değildir. Yaptığı sürprizle karantina sürecinin en güzel olayı haline gelmiştir.

Kariyerine böylesine başarıyla başlayıp aynı çizgide devam ettiren Swift, hayranlarına ve kendisine olan saygı, sevgisiyle uzun yıllar boyunca dillerden düşmeyecek gibi. Başkalarının düşse, bizim düşmez. Bu sanat eserleri için Alison’a teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Daha fazla müzik haberi ve listeler için Dinleriz’i takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top