Now Reading
Tıpta son nokta! Müzikle tedavi 1 numara

Tıpta son nokta! Müzikle tedavi 1 numara

1600511252270 8161286 1 - Dinleriz

Müzik Sadece Ruhumuzu Değil Bedenimizi de İyileştiriyor!

Müzik hayatımızın pek çok alanında yerini almış durumda. Peki müziğin sadece ruhumuzu değil bedenimizi de iyileştirdiğini biliyor muydunuz? Nasıl mı? Haydi hep birlikte görelim.

Müzik Nelere Deva Olmuş Haberimiz Yok!

MÜTEM’e sahip Üsküdar Üniversitesinde müzik; depresyon, stres, sinirlilik, panik atak, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, baş, boyun, bel, kas ve eklem ağrıları, diyabet, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü gibi problemlerin çözümünde yardımcı tedavi olarak kullanılıyor. 

Müzik eşliği altında: koordinasyon, nefes, ses, refleks vb. çeşitli egzersizler yapıyorlar. Müzik tercihi ise tamamen hastanın isteğine bırakılıyor.  müzikle tedavi

Peki müzikle tedavi nasıl işe yarıyor?

Psikoloji ve psikiyatri problemi bulunan, davranış bozukluğu ve nöroloji problemi olan hastalarda müzikle terapide gayet olumlu sonuçlar almak mümkün. Müziğin yanı sıra el sanatlarıyla da terapi yapılıyor ancak en etkini, müzikle terapidir. Çünkü müzikle terapi hastaların içindeki hisleri daha kabarık gösteriyor. Onlar kendilerini daha iyi anlatıyor. 

“En iyi tedavi müzikle tedavi!”

Asqarova:

“Ses, ritm, armoni –  yani müzik kulağı olanlar –  beynin SAĞ yarım küresinde; müzik’le ilgili düşünceleri hareketlendirenlerbeynin SOL yarım küresinde kaydediliyor.

Korku, öfke veya keyif gibi etkiler – beynin duygusal ve düzenleyici olan Limbik Sistem’ de işleniyor. Elde edilen bu gibi veriler müziğin beyinde işlenirken hangi süreçlerden geçtiğini göstermektedir. Bu da Nörobilim dünyasında Nöromüzik terapisi olarak yeni bir bilim. ” 

diyerek bu konudaki fikrini ve çalışmalarını açıkça dile getiriyor.

Müzikle Tedavinin Faydaları Neler?

Müzik, insanın iç dünyasının huzura ermesini, hayata bardağın dolu tarafından bakmasını, kendiyle ve insanlarla barışık olmasını sağlar. Psikolojik sorunu olan hastalarda bu yöntem %80 oranla başarılı sonuç almaktadır.  

Aslında müziğin bize iyi geldiğini bilmemiz için bir kanıta ihtiyacımız yok. İçimizde bir yerle zaten müziğin bize en iyi terapi, en iyi dost olduğunu biliyoruz. 

Mutlu, sağlıklı , müzik dolu günlerle kalın 🙂

 

What's Your Reaction?
Efsane
2
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top