Now Reading
Üçüncü Yeniler’in öncüleri 1

Üçüncü Yeniler’in öncüleri 1

yüzyüzeyken konuşuruz

Son dönemlerde isimlerinden çokça söz ettiren Üçüncü Yeniler gruplarından ‘Adamlar’, ‘Yüzyüzeyken Konuşuruz’, ‘Dolu Kadehi Ters Tut’.

Alternatif Rock grupları olan bu üç grubumuz son dönemlerde çok dinleniyor olsalar da yeni kurulmuş değiller. Şarkıları derin anlamlar taşıyor ve daha çok genç nesile hitap ediyor. Şarkıları dünya düzeninden, aşktan, ayrılıktan, insanın düştüğü durumlardan ve inançlarından bahsederken bazen keyiflendiriyor bazen de hayatı sorgulamamızı sağlıyor. 

Peki nedir bu ‘Üçüncü Yeniler’ muhabbeti?

Türk edebiyatında Orhan Veli, Melih Cevdet Anday, Oktay Rifat Horozcu gibi isimlerin şiire getirdikleri yenilikler sonrasında Garipçiler(Birinci Yeniler) olarak ortaya çıkmıştır. Bu akım 1950 yılında Orhan Veli’nin ölümü ile bitmiştir. Yıllar sonra ise bu akım kendine tepki olarak İkinci Yeniler’in ortaya çıkmasına neden olmuştur.

İkinci Yeniler ortaya çıktıktan sonra Ece Ayhan, Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar, Ülkü Tamer gibi birçok şair tarafından benimsenmiştir. İkinci Yeni, birçok edebiyat eleştirmeni tarafından “Çağdaş Türk Şiirinin en son ve en özgün atılımı” olarak kabul görülürken bazıları için de edebiyatta bir skandal olarak değerlendirilmiştir.

Şimdi de gelelim meşhur Üçüncü Yenilere. Cemiyette Pişiyorum, Büyük Ev Ablukada, Halimizden Konan Anlar (Adamlar grubunun önceki ismi) ve birçok grup bu akımın oluşmasına öncülük etmişlerdir. İlk çıktıkları dönemlerde grup isimlerinden dolayı “Hani şu uzun isimli gruplar” olarak hitap edilmiştir. Bu akım aslında yıllarca isimsiz olarak Alternatif Rock ya da Türkçe Indie Rock adları altında sürdürülmüştür fakat birkaç sene önce Spotify’ın bir liste oluşturup ismine de ‘Üçüncü Yeniler’ koyması ile bu akım tam da oluşumuna uygun bir isim olmuştur.

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Kaan Boşnak’ın akustik gitarı ile besteler yaparken yaptığı müziği geliştirmek için Engin Sevik’i de davet etmesiyle 2011 yılında kurulmuştur. Gruba zamanla Can Kalyoncu, Baran Ökmen, Can Tunaboylu da dahil olmuştur ve grup şu anki halini almıştır. Grup şimdiye kadar 3 albüm ve birçok tekli yayınlamıştır. Albümler sırası ile şöyledir:

 

yüzyüzeyken konuşuruz

Adamlar

Adamlar grubu başlarda ‘Halimden Konan Anlar’ adıyla ve Tolga Akdoğan, Berkan Tilavel, Burak Güngörmüş, Gürhan Öğütücü, Burak Irmak beşlisiyle kurulmuştur. 2013 yılında ise Adamlar ismini kullanmaya başlamışlardır. Şunu da söylemek isterim ki Selda Bağcan bir röportajında grup için

” Beğenerek dinledim, tam bir gitar grubu”

demiştir. Şimdiye kadar 3 albüm ve bir tekli yayınlamışlardır. Albümleri ise sırayla şöyledir:

 

adamlar

 

Dolu Kadehi Ters Tut

Grup Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay ikilisi tarafından 2014 yılında kuruldu. Grup ilk parçalarını evde kaydedip yayınlıyordu ta ki ‘Dünyanın En İyi Albümü’ isimli albüme kadar. Bu albüm stüdyo da kaydettikleri ilk albümleridir. Ülkemizde ikili gruplar çok az fakat Dolu Kadehi Ters Tut grubu bu tarz grupların önünü açmıştır diyebiliriz. Grup şimdiye kadar biri remix EP olmak üzere 5 albüm ve birçok tekli yayınlamıştır. Albümlerse sırasıyla şöyledir:

Dolu Kadehi Ters Tut

Spotify Üçüncü Yeniler listesi:

What's Your Reaction?
Efsane
1
Hay böyle işin...
0
Muazzam
1
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top