Now Reading
Ünlü şarkıcılardan İstanbul Sözleşmesi’ne destek

Ünlü şarkıcılardan İstanbul Sözleşmesi’ne destek

mm
istanbul sözleşmesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin gündemi olan “İstanbul Sözleşmesi“ne, dünya çapında ünlü olan yabancı kadın sanatçılardan destek gelmeye devam ediyor. Destek veren sanatçılardan bahsetmeden önce İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu açıklayalım.

İstanbul Sözleşmesi nedir?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

12 bölüme ayrılmış 80 maddeden oluşan İstanbul Sözleşmesi genel olarak önleme, koruma, yargılama/kovuşturma ve bütüncül politikalar/destek politikaları ilkelerini savunmaktadır. 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılmış olması nedeniyle kısaca “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinmektedir ve 2014 yılında yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeyi ilk kabul eden ülke 12 Mart 2012’de Türkiye olmuştur. Temmuz 2020 itibariyle 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanmış, imzacı ülkelerin 34’ünde onaylanmıştır. 

Ülkemizde, İstanbul Sözleşmesi kabul edilmesine rağmen maalesef uygulanmamakta ve kadına şiddet gün geçtikçe artmakta. Bu yüzden insanlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışmaya başladı. İlk olarak #istanbulsözleşmesiyaşatır etiketini başlattılar. Daha sonra #istanbulsözleşmesiyaşatır ve #womensupportingwomen etiketleri üzerinden siyah beyaz fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Bu akıma birçok ünlü isimden destek geldi.

İstanbul Sözleşmesi’ne destek veren şarkıcılar

Destek veren ünlülerin başında Christina Aguilera geliyor. Ünlü şarkıcı #womensupportingwomen etiketinin yanında #istanbulsözleşmesiyaşatır etiketini de kullandı.

Etikete destek veren bir diğer ünlü isim ise Demi Lovato.

Ayrıca Demi Lovato ve Christina Aguilera, 2 yıl önce kadın-erkek eşitliği için bir birliktelik yayımlamıştı. Şarkıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Halsey ise hikayesinde etiketin asıl amacını paylaşıp destek verdi. Halsey’in hikayesine eklediği yazı:

Jennifer Lopez 

Kadın şarkıcıların yanında oyuncular da İstanbul Sözleşmesi’ne destek verdi.

Bu kişilerin yanında İstanbul Sözleşmesi’ni destekleyen birçok ünlü daha var. Umarız en kısa zamanda ülkemizde İstanbul Sözleşmesi uygulamaya geçer.

Daha fazla haber ve gelişmeler için takipte kalın!

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
0
Üzdü
0
Yorumsuz
0

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top