Now Reading
Ünlü şiirlerden bestelenmiş şarkılar

Ünlü şiirlerden bestelenmiş şarkılar

mm
dolma - Dinleriz

1. Aldırma Gönül

Edip Akbayram’ın seslendirdiği “Aldırma Gönül” türküsü, aslında Sabahattin Ali tarafından, Sinop Cezaevi’nde hükümlü bulunduğu sırada yazılmış. “Hapishane Şarkısı” adlı beş şiirin sonuncusu ve en bilineni olan “Aldırma Gönül”de ne güzel demiş Sabahattin Ali: ”Ağladığın duyulmasın, aldırma gönül.”

 

2. Ceviz Ağacı

”Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında.” 

Nazım Hikmet, “Ceviz Ağacı” şiirini Piraye’si için yazmış aslında. Nazım’ın hapisten firar ettiği sıralarda iki aşık birbirlerini öyle özlemişler ki, bir kez olsun bile birbirlerini görebilmek için sözleşmişler. Buluşacakları yer de, Gülhane Parkı’ndaki ulu bir ceviz ağacının dibiymiş, fakat Nazım firari olduğu için bir arkadaşı ile haber yollamış Piraye’ye. Arkadaşı sandığı kişi aslında pek de arkadaşı değilmiş. Nazım ile Piraye’nin saat tam 12’de Gülhane Parkı’ndaki en ulu ceviz ağacının dibinde buluşacaklarını polise ihbar eder.

Buluşma günü gelip çatar. Nazım, Gülhane Parkı’na gelir ancak her yer polis kaynamaktadır. Ne yapacağını bilemeyen Nazım, en yakınındaki ceviz ağacına tırmanır. Ağaca tırmandığı sırada Piraye’yi görür, fakat Piraye onu fark etmez. Polislerin Piraye’yi gözetlediğini bildiği için ses de çıkaramaz, ulaşamaz Piraye’sine. Bir yanda polisler, bir yanda Piraye… Ağacın tepesinde Nazım’ı bekler dururlar. İşte tam o sırada, aklına şu dizeleri gelir Nazım’ın:

”Yapraklarım ellerimdir
Tam yüz bin elim var
Yüz bin elle dokunurum sana İstanbul’a
Yapraklarım gözlerimdir
Şaşarak bakarım
Yüz bin gözle seyrederim seni İstanbul’u
Yüz bin yürek gibi
Çarpar çarpar yapraklarım.
Ben bir ceviz ağacıyım
Gülhane Parkı’nda
Ne sen bunun farkındasın
Ne polis farkında”

3. Lavinia

Özdemir Asaf’ın aşık olduğu kadına, Mevhibe Meziyet Beyat’a yazılmıştır bu güzel şiir. Feridun Düzağaç gibi müthiş bir isimden 5 yıl önce seslendirilmiştir. Şiirin bir yerinde şöyle söyler Özdemir Asaf:

”Sana gitme demeyeceğim, 
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.”

 

4. Sultan-ı Yegah

Attilla İlhan tarafından yazılan bu şiiri ilk olarak Nur Yoldaş, ardından Mor ve Ötesi yorumlamış.

 

5. Seviyorum Seni

Nazım Hikmet yazmış yine bu şiiri. Ne çok isterdik bu şiirini de Piraye’sine yazmasını. ”Seviyorum seni, ekmeği tuza banıp yer gibi.” dizelerini son aşkı Vera için yazmış. Vera için yazılan bu şiiri ise Onur Akın seslendirmiş.

Daha fazla müzik haberi için takipte kalın.

What's Your Reaction?
Efsane
0
Hay böyle işin...
0
Muazzam
0
Süper!
1
Üzdü
0
Yorumsuz
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dinleriz, bir Yugodi ürünüdür
Yugodi © 2020 Tüm hakları saklıdır

Scroll To Top